Afet farkındalığının afet hazırlığı üzerindeki etkisi: Türk Kızılay personeli üzerinde bir araştırma
The impact of disaster awareness on disaster preparedness: A study on Turkish Red Crescent personnel
  1. Tez No: 993690
  2. Yazar: NAKŞİ BÜLENT KAYNARPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZUM BÜYÜKKEKLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Afetler, bireylerin ve kurumların yaşamını doğrudan etkileyen, toplumsal düzeni bozan ve ciddi can ve mal kayıplarına yol açan olaylardır. Bu nedenle afetlere hazırlık sürecinde farkındalık oluşturmak, kurumların etkin müdahale kapasitesini artırmak açısından kritik bir önem taşımaktadır. Afetlere karşı bilinçli ve hazırlıklı olmak, yalnızca bireysel güvenliği değil, aynı zamanda kurumsal dayanıklılığı da güçlendirmektedir. Bu bağlamda, Türk Kızılayı gibi afet yönetiminde önemli rol üstlenen kurumlarda çalışan personelin farkındalık ve hazırlık düzeylerinin incelenmesi, afetlere karşı etkili stratejiler geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada temel amaç, Türk Kızılay'ında görev yapan personelin afet farkındalık ve afet hazırlık düzeylerini ölçmek ve afet farkındalığının afet hazırlığı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımıyla yürütülmüş ve tanımlayıcı bir tasarım benimsenmiştir. Veri toplama sürecinde likert tipi ölçekler kullanılmış, örneklem basit seçkisiz yöntemle seçilen 445 personelden oluşmuştur. Analizlerde, bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini test etmek amacıyla basit doğrusal regresyon uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, daha önce afet deneyimi yaşayan personelin afet hazırlık düzeyleri, afet yaşamayanlara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Benzer şekilde, afet eğitimi almış personelin afet farkındalığı düzeyleri, eğitim almamışlara göre anlamlı biçimde daha yüksektir. Ayrıca, afet farkındalığının afet hazırlığı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu (β=0,188, p=0,000) tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Türk Kızılayı personelinde afet farkındalığının artırılmasının, afet hazırlığını güçlendirdiği görülmektedir. Bu doğrultuda düzenli afet eğitimlerinin yaygınlaştırılması, kurum içi tatbikatların artırılması ve farkındalık çalışmalarının süreklilik kazanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Disasters are events that directly impact the lives of individuals and institutions, disrupt social order, and cause significant loss of life and property. Therefore, raising awareness during the disaster preparedness process is critical to increasing institutions' effective response capacity. Being aware of and prepared for disasters not only strengthens individual safety but also institutional resilience. In this context, examining the awareness and preparedness levels of personnel working in institutions that play a significant role in disaster management, such as the Turkish Red Crescent, will contribute to the development of effective disaster response strategies. The primary objective of this study is to measure the disaster awareness and preparedness levels of personnel working at the Turkish Red Crescent and to assess the impact of disaster awareness on disaster preparedness. The research was conducted using a quantitative research approach and adopted a descriptive design. Likert-type scales were used in the data collection process, and the sample consisted of 445 personnel selected through a simple random selection method. In the analyses, simple linear regression was applied to test the effect of the independent variable on the dependent variable. According to the research findings, disaster preparedness levels of personnel with prior disaster experience were found to be significantly higher than those without. Similarly, disaster awareness levels of personnel who received disaster training were significantly higher than those who did not. Furthermore, disaster awareness was found to have a positive and significant effect on disaster preparedness (β=0.188, p=0.000). Consequently, increasing disaster awareness among Turkish Red Crescent personnel appears to strengthen disaster preparedness. In this regard, it is recommended that regular disaster training be expanded, in-house drills be increased, and awareness efforts be made continuous.