Çokkültürlü eğitim ortamında öğretmenlerin sınıf yönetim becerileri: Ölçek geliştirö çalışması
Class management skills of teachers in multicultural education setting: Scale development research
- Tez No: 797391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çokkültürlük farklı yaş, dini inanç, dil, ırk, cinsiyet, etnik köken, medeni durum, eğitim durumu, sosyoekonomik hal, yetenek veya engel durumuna sahip insanların topluluk halinde yaşam sürmesi olarak tanımlanmaktadır. Çokkültürlü eğitim, bu farklılıkların dikkate alınması ve her öğrenci için eşit eğitim fırsatının sağlanmasıdır. Çokkültürlü eğitim ortamında sınıf yönetimini sağlamak ve bu ortamlardaki eğitim kalitesini arttırmak adına öğretmenlerin birtakım becerilere sahip olması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, çokkültürlü eğitim ortamındaki öğretmenlerin sınıf yönetim becerilerini tespit etmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Araştırmanın örneklemini çokkültürlü okullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Ölçek aday maddeleri oluşturulmadan önce alan taraması yapılarak literatürdeki ölçekler incelenmiştir. İnceleme sonrasında literatürdeki bilgiler içerik analizi yapılarak aday maddeler oluşturulmuştur. Oluşturulan 75 madde yeterli sayıdaki uzmana gönderimi sonrasında Lawshe tekniği yapılarak tekrar düzenlenmiştir. Kapsam geçerliliği sağlanan ölçekten veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler ışığında açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi aracılığıyla yapı geçerliği test edilmiştir. Açımlayıcı faktör analizi nihayetinde toplam varyansın %66,13'ünü açıklayan, öğrenme-öğretme süreci ve iletişim-davranış yönetimi alt boyutları olmak üzere iki boyuttan oluşan 20 maddelik ölçme aracı elde edilmiştir. Çokkültürlü Eğitim Ortamında Sınıf Yönetim Becerileri Ölçeğinin iç tutarlık katsayısı .95; iletişim- davranış yönetimi alt boyutunun .96; öğrenme- öğretme süreci alt boyutunun .82 olarak bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda Çokkültürlü Eğitim Ortamında Sınıf Yönetim Becerileri Ölçeğinin, öğretmenlere yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında öğretmenlerin çokkültürlü eğitim ortamındaki sınıf yönetim becerileri çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Veri analizleri SPSS 22 ve AMOS 20 paket programları kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda öğretmenlerin çokkültürlü eğitim ortamındaki sınıf yönetim becerilerinde cinsiyete göre anlamlı farklılık görülürken; yaşa, kıdem yılına, etnik kökenine, ana diline, okul türüne, görev unvanına ve mezuniyet durumuna göre anlamlı bir farklılığın oluşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiculturalism is defined as people of various age, religious belief, language, race, sex, ethnicity, marital status, education level, socioeconomic status, skill and disability status to live together in a society. Multicultural education is to offer equal educational opportunities to all students with different cultural background. Teachers must have a certain set of skills to ensure an effective class management and higher educational quality in such multicultural educational setting. Objective of this study, differently from already existing scales in the field, is to develop a valid and reliable measure of identifying class management skills of the teachers in multicultural educational setting. Sample of the research consists of the teachers who works at multicultural schools. First of all, a focused literature review is conducted and previously constructed scales are examined. Then, candidate items are generated based on the content analysis of the literature. These 75 items sent to the education management experts, Lawshe method is conducted and they are re-edited accordingly. Then the scale is applied to the selected sample and data is collected. The construct validity of the scale is tested by using the exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA). At the end of the EFA, a measurement tool with 20 items and two subdimensions, as learning-teaching process and communication-behavior management, which explains the 66.13% of the total variance is created. The internal consistency coefficients of the Class Management Skills in Multicultural Education Settings Scale, communication-behavior management and learning-teaching process were found as .95, .96 and .82, respectively. It is scientifically proved as a result of all the analyses conducted that the Class Management Skills in Multicultural Education Settings Scale is a valid and reliable scale applicable to the teachers. In the second phase of the research, class management skills of the teachers in multicultural education settings are analyzed for any major determinant factor, based on the variables derived from the collected data. SPSS 2022 and AMOS 20 software suites were used for the quantitative data analyses. Findings of these analyses showed that while teachers' gender has statistically significant impact on their class management skills in multicultural education settings; statistical significance for the variables of age, seniority, ethnicity, native language, type of school, title and level of academic degree are higher than the acceptable degree.