Sınıf öğretmenlerinin kültüre duyarlı sınıf yönetimine yönelik görüşleri
Primary school teachers opinions of culturally responsive classroom management
- Tez No: 916520
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE AYŞE BALCI KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu ilkokullarında görev yapan ve sınıfında yabancı uyruklu öğrencisi bulunan sınıf öğretmenlerinin kültüre duyarlı sınıf yönetimine yönelik deneyim ve görüşlerini ortaya çıkarmaya çalışmaktır. Nitel araştırma yöntemi ile desenlenen araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim öğretim yılında kamu ilkokullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinden amaçlı örneklem tekniklerinden maksimum çeşitlilik tekniğine göre seçilen 21 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler, araştırma sorularından hareketle ortaya çıkan temalar çerçevesinde betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları değerlendirildiğinde sınıf öğretmenlerinin kültüre duyarlı sınıf yönetimini, kavramsal olarak alanyazınla örtüştürerek ve zihinlerinde anlamca doğru konumlandırarak tanımlayabildikleri gözlemlenmiştir. Öğretmenler kültüre duyarlı sınıf yönetimine çokkültürlü eğitim ortamında gerek duyulduğunu belirtmişlerdir. Katılımcılar kültüre duyarlı sınıf yönetimi kapsamında öğretimin yönetimi süreçlerini ılımlı bir sınıf ikliminde, öğrencilerin farklılıkları ve ihtiyaçlarını dikkate alıp görev ve sorumluluk vererek yürütmektedirler. Bulgulara göre sınıf öğretmenlerinin,“iletişim problemi”,“öğretmen motivasyonu”,“öğrencilerin akademik ve gelişimsel farklılıkları”,“sosyal sorunlar”,“öğrenci sayısı”,“okul içerisindeki davranışsal problemler”ve“sosyoekonomik özellikler”olmak üzere kültüre duyarlı sınıf yönetimi uygulamalarını etkileyen 7 faktör tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenleri kültüre duyarlı sınıf yönetimi süreçlerinde karşılaştıkları zorluklarla“farklı bir dilden yardım alma”,“iletişimi güçlendirme”,“kültürel aktörlük”,“işbirlikçi tutum”ve“akademik destek”yaklaşımlarını kullanarak başa çıkmaktadır. Öğretmenlerin kültüre duyarlı sınıf yönetimi eğitimine yönelik“duygusal ve sosyal farkındalık”,“kuramsal eğitim”ve“deneyim aktarımının sağlanması”konularında ihtiyaç ve beklenti içerisinde oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to attempt to reveal the experiences and opinions of classroom teachers working in public primary schools where foreign students are educated, regarding culturally sensitive classroom management. The study group of the research, which was designed with the qualitative research method, consists of 21 primary school teachers who were selected according to the maximum diversity technique, one of the purposeful sampling techniques, among the classroom teachers working in public primary schools in the 2023-2024 academic year. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as the data collection tool. The data obtained from the interviews were analyzed using the descriptive analysis method within the framework of the themes that emerged from the research questions. When the findings of the study were evaluated, it was seen that classroom teachers were able to define culturally responsive classroom management by conceptually matching it with the literature and positioning it correctly in their minds. Teachers stated that culturally sensitive classroom management is needed in a multicultural education environment. Participants carry out the teaching management processes within the scope of culturally responseve classroom management in a moderate classroom climate, taking into account the differences and needs of the students and assigning them tasks and responsibilities. According to the findings, 7 factors affecting the culturally responseve classroom management practices of classroom teachers were identified, namely,“communication problem”,“teacher motivation”,“academic and developmental differences of students”,“social problems”,“number of students”,“behavioral problems in the school”and“socioeconomic characteristics”. Classroom teachers cope with the difficulties they encounter in culturally responseve classroom management processes by using the approaches of“getting help from a different language”,“strengthening communication”,“cultural actorness”,“collaborative attitude”and“academic support”. It has been concluded that teachers have needs and expectations regarding“emotional and social awareness”,“theoretical education”and“providing experience transfer”for culturally responseve classroom management training.