Dijital diplomasiyi tanımlamak: Barack Obama dönemi Amerikan dış politikasında dijital diplomasi üzerine bir inceleme
Defining digital diplomacy: An analysis on digital diplomacy of American foreign policy during the Barack Obama era
  1. Tez No: 797396
  2. Yazar: YASİN MASLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN İÇENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bilgi İletişim Teknolojilerindeki değişim pek çok alanı olduğu gibi diplomasiyi de etkilemiştir. Diplomatik faaliyetlerin bu yeni araçlar üzerinden yürütülmesi dijital diplomasi olarak adlandırılmıştır. Dijital diplomasinin ne olduğunu açıklamak için yürütülen bu çalışmada öncelikle diplomasi ve diplomatik yapıdaki değişim incelenmiştir. Bu dönüşümü göstermek amacıyla, Vestfalya Anlaşması'ndan Birinci Dünya Savaşı'na ve Birinci Dünya Savaşı'ndan Soğuk Savaş'ın sonuna kadar geçen süreçte diplomatik yapının nasıl değiştiği açıklanmıştır. Diplomasi ile dijital diplomasi ilişkisi kamu diplomasisi ve yumuşak güç bağlamında ele alınmıştır. Dijital diplomasinin ne olduğu açıklamak için dijital diplomasiyi benimsemede öncü olan ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri'nin Barack Obama dönemindeki faaliyetleri incelenmiştir. Bu alanda özellikle Dışişleri Bakanı Hillary Clinton detaylı ve kapsamlı bir politika izlemiştir. Amerika'nın dijital diplomasisini üç ayrı sütun üzerine inşa ettiği anlaşılmıştır. Bunlardan ilki Dışişleri Bakanlığı'nın iç süreçlerini iyileştirmektir. İkincisi Dışişleri Bakanlığı'nın diğer kurumlarla işbirliği yapmasının dijital araçlarla kolaylaştırılmasıdır. Son sütun ise dijital diplomasinin ABD'nin kamu diplomasisini ve yumuşak gücünü geliştirecek bir araç olarak kullanılmasıdır. Bu incelemenin sonucunda, çalışma dijital diplomasi nedir sorusuna incelenen döneme dair elde edilen veriler ışığında dijital diplomasiyi daha net bir şekilde tanımlamaya çalışılmıştır. Buna bağlı olarak dijital diplomasi, kamu diplomasisinin bir uzantısı mıdır yoksa yeni bir politika aracı mıdır sorusuna cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The change in Information and Communication Technologies has affected diplomacy just like it affected many other fields. Conducting diplomatic activities through these new tools is named digital diplomacy. This study first focuses on diplomacy and the changes in diplomatic structures to explain what digital diplomacy is. Intending to show these changes, it analyses how diplomatic structures have changed from the Treaty of Westphalia to the First World War and from the First World War to the end of the Cold War. The relationship between diplomacy and digital diplomacy is analyzed within the context of public diplomacy and soft power. To explain digital diplomacy, the activities of the Barack Obama era of the United States of America, the leading country adopting digital diplomacy, are analyzed. The Secretary of State, Hillary Clinton, followed a detailed and comprehensive policy in this policy area. The USA constructed its digital diplomacy on three pillars. The first of these is to improve the internal processes of the State Department. The second is facilitating the cooperation of the State Department with other institutions through digital tools. The last pillar is the use of digital diplomacy to improve the public diplomacy and soft power of the USA. In the light of its findings that emerged from the era analyzed, this study attempts to redefine digital diplomacy accurately. Accordingly, it seeks to answer whether digital diplomacy is an extension of public diplomacy or a new policy tool.