Insomnia and factors associated with herbal tea use among Turkish and Jordanian communities
Türk ve Ürdün toplumlarında uykusuzluk ve bitkisel çay kullanımı ile ilişkili faktörler
  1. Tez No: 797397
  2. Yazar: HALLA ALJABARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT DİLEK TORUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAA HAMMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızda Türk ve Ürdünlü bireylerde uykusuzluk (insomnia) ve bitki çayı tüketimi sıklığı, uykusuzluk ve bitki çayı tüketimini etkileyen faktörler değerlendirilmiştir. Ayrıca, katılımcıların bitki çayları hakkındaki görüş ve bilgileri de değerlendirilmiştir. Çalışmaya Türkiye ve Ürdün'den 18 yaş ve üzeri 1044 kişi katılmıştır. Veriler, web tabanlı Google forms anketi anketi aracılığıyla kolaylık örneklemesi yoluyla toplanmıştır. Veri toplama anketi sosyal ağlar (Facebook, WhatsApp, Twitter ve İnstagram) üzerinden yaygınlaştırılmıştır. Katılımcılar arasında uykusuzluk şiddetini değerlendirmek için ankette Uykusuzluk Şiddet İndeksi (ISI) kullanılmıştır. Tüm katılımcılar arasında uykusuzluk sıklığı % 20.2 (n=211) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, the frequency of insomnia and herbal tea consumption among Turkish and Jordanian individuals, factors affecting insomnia and herbal tea consumption were evaluated. Furthermore, we also investigated participants' opinions and knowledge about herbal tea. 1044 individuals aged 18 and above from the general population from Turkey and Jordan participated in this descriptive study. Data was collected through web-based Google forms survey by convenience sampling. The survey was disseminated through public social networks (WhatsApp, Twitter, Facebook, and Instagram). Insomnia Severity Index (ISI) was used in the questionnaire to detect the existence of insomnia and insomnia severity among participants. Among all participants %20.2 (n=211) had insomnia.