Ambalaj tasarımlarındaki artırılmış gerçeklik uygulamalarının incelenmesi: Kahvaltı gevreği ambalajının ileri dönüşümüne yönelik bir uygulama önerisi
Investigation of augmented reality applications in packaging designs: An application proposal for upcycling breakfast cereal packaging
- Tez No: 797399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET KARAPINAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Teknolojideki güncel değişmeler ve yenilikçi yaklaşımlar bireylerin ve toplumların hayatında önemli gelişmelere sebep olmuştur. Sanal ortam ile gerçek dünyanın birleşiminden meydana gelen Artırılmış Gerçeklik teknolojisi; eğitim, askeri, eğlence, oyun, tasarım, müze, sergi, sağlık, reklam gibi alanlarda etkili rol göstermektedir. Bu tez çalışması, ambalaj tasarımlarında kullanılan Artırılmış Gerçeklik uygulamalarını içermektedir. Çalışmada, Artırılmış Gerçeklik ile ilgili kapsamlı literatür taraması yapılmıştır. Artırılmış Gerçeklik uygulamaları kullanılan ambalaj tasarımı örnekleri incelenmiştir. Tez projesi olarak hedef kitlesi çocuklar olan“Junior Corn”marka kahvaltı gevreği ambalajı tasarlanmıştır. Yine tez projesi kapsamında bu ambalaj tasarımında kullanılabilir Artırılmış Gerçeklik uygulaması üretilmiştir. Uygulamanın amacı olarak Artırılmış Gerçeklik teknolojinin çocuklara hem eğitici hem de eğlenceli ortam sunması hedeflenmiştir. Aynı zamanda sürdürülebilir ve doğa dostu ambalaj politikası üzerinde durulmuştur. Uygulama sonucunda ise boş gevrek kutularının ileri dönüşüm projeleri ile yeniden kullanılabilir olması amaçlanmıştır. Tez projesi olarak tasarlanan Artırılmış Gerçeklik uygulamasının etkinliği kullanıcı testi ile ölçülmüştür. Yaş grupları ilkokul dönemindeki 20 öğrenciye Artırılmış Gerçeklik deneyimi öncesi ve sonrası olmak üzere iki anket formu uygulanmıştır. Edinilen verilere göre, öğrencilerin anket formuna verdikleri cevaplar ile muhtemel verilmesi beklenen cevaplar %90,5 oranında tutarlılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Current changes in technology and innovative approaches have led to significant developments in the lives of individuals and societies. Augmented Reality technology, which is the combination of the virtual environment and the real world; It plays an effective role in fields such as education, military, entertainment, games, design, museums, exhibitions, health and advertising. This thesis study includes Augmented Reality applications used in packaging designs. In the study, a comprehensive literature review on Augmented Reality was conducted. Packaging design examples using Augmented Reality applications were examined. As a thesis project,“Junior Corn”brand breakfast cereal packaging, whose target audience is children, was designed. Again, within the scope of the thesis project, an Augmented Reality application that can be used in this packaging design has been produced. As the purpose of the application, Augmented Reality technology is aimed to provide children with both an educational and entertaining environment. At the same time, a sustainable and environmentally friendly packaging policy was emphasized. As a result of the application, it is aimed that empty cereal boxes can be reused with upcycling projects. The effectiveness of the Augmented Reality application designed as a thesis project was measured by user testing. Two questionnaires, before and after Augmented Reality experience, were applied to 20 primary school students in age groups. According to the data obtained, the answers given by the students to the questionnaire form and the expected answers were 90.5% consistent.