Gümüşhane Üniversitesi'nin Gümüşhane'nin nüfus ve yerleşme yapısına etkileri
The impacts of Gümüşhane University on the population and settlement structure of Gümüşhane
- Tez No: 797405
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Yükseköğretimin ana bileşeni olan üniversiteler, geçmişten bu yana etkileri son derece kapsamlı olan kurumlar olagelmişlerdir. Üniversitelerin rolleri yalnızca eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetleriyle sınırlı kalmamış, bünyelerindeki akademik/idari personel ve eğitim gören öğrenciler aracılığıyla bu kurumlar bulundukları kentlerin demografik yapısına, ekonomik potansiyeline, fonksiyonel gelişimine, mekânsal büyümesine ve sosyo-kültürel karakterine önemli değişim ve dönüşümler yaşatmıştır. Üniversitelerin yarattığı etkilerin belirlenmesi birçok disiplinin ilgi alanına girmiştir. Coğrafya da özellikle 1970'li yılların ortalarından günümüze üniversitelerin etkilerini inceleme altına alarak, mekânsallık prensibiyle fiziki ve beşeri faktörlerin ışığında üniversitelerin etkilerine ilişkin zengin bir çerçeve sunmaktadır. Üniversitelerin yarattığı etkilerin belirlenmesinde konumlandıkları kentlerin büyüklüğü, niteliği ve barındırdıkları fonksiyonel özellikler baş rolde bulunmaktadır. Bir kalkındırma aracı olarak küçük ve orta ölçekli kentlere kurulan üniversiteler işte bu noktada dikkatleri çekmektedir. Türkiye'de 2008 yılında az gelişmiş küçük ve orta ölçekli kentlerin kalkınmasında yeni kurulan üniversitelerin de rol oynaması stratejisinin sonucu olarak üniversitesi olmayan il kalmamıştır. Bu çalışmaya konu olan Gümüşhane Üniversitesi de bahse konu küçük ve orta ölçekli kentlerde yeni kurulan 9 devlet üniversitesinden biridir. Tez kapsamında Gümüşhane Üniversitesi'nin Gümüşhane kentinde demografik, mekânsal ve sosyo-kültürel bazda ne gibi değişiklikler yarattığı sorgulanmış ve yine üniversitenin kentin yerleşme yapısında meydana getirdiği etkiler incelenmiştir. Gümüşhane Üniversitesi'nin Gümüşhane'nin gerileme eğilimindeki nüfus ve göç gibi demografik göstergelerini pozitif yönde tersine çevirdiği, mekânsal gelişim bazında özellikle merkezi kesimde kentin büyümesine yardımcı olduğu, yeni fonksiyon alanları yarattığı, sosyo-kültürel yapıya önemli katkılar sağladığı ve asıl önemlisi yerleşme örüntüsünde değişim ve dönüşümleri beraberinde getirdiği tespit edilen araştırma çıktılarını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Universities, which are the main components of higher education, have always been institutions whose effects are extremely comprehensive. The roles of universities were not only limited to education-training and research-development activities, but through their academic/administrative staff and students, these institutions experienced significant changes and transformations in the demographic structure, economic potential, functional development, spatial growth and socio-cultural character of the cities they are located in. Determining the effects created by universities has entered the field of interest of many disciplines. Geography also provides a rich framework for the effects of universities in the light of physical and human factors, with the principle of spatiality, by examining the effects of universities, especially since the mid-1970s. The size, quality and functional features of the cities they are located in play a leading role in determining the effects created by universities. Universities established in small and medium-sized cities as a means of development attract attention at this point. As a result of the strategy of playing a role in the development of underdeveloped small and medium-sized cities in Turkey in 2008, there is no province left without a university. Gümüşhane University, which is the subject of this study, is one of the 9 newly established state universities in small and medium-sized cities. Within the scope of the thesis, it was questioned what kind of changes Gümüşhane University created in the city of Gümüşhane on a demographic, spatial and socio-cultural basis, and the effects of the university on the settlement structure of the city were examined. Gümüşhane University has positively reversed the demographic indicators of Gümüşhane such as population and migration, which is on the decline, helping the city to grow especially in the central part on the basis of spatial development, creating new functional areas, making significant contributions to the socio-cultural structure, and most importantly, changing the settlement pattern. formed the research outputs that were found to bring about the transformations.