Tehlikeli atıkların iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi ve çevre etiği
Evaluation of hazardous wastes in terms of occupational health and safety and environmental ethics
- Tez No: 797430
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYRANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çevre ve insan iki kavramda tarihsel açıdan değerlendirildiğinde birbirlerine bağlı birbirlerini tarih boyunca etkileyen birbirinden koparılamayan iki oluşum. Bu tezde canlıların ve cansız nesnelerin birbirini sonsuz şekilde etkileyebildiği ''çevre'' kavramı ile varoluşundan beri çevreyle organik bağı bulunan bu bağ sayesinde biyolojik ve sosyal olarak gelişen, gelişimi boyunca çevreyi kullanan ve son zamanlarda kullandığı bu ''çevreyi'' yarattığı tahribatla yok oluşa sürükleyen insanın ilişkileri incelemeye çalışılmıştır. Bu ilişki daraltılarak iş hayatındaki alt başlıklardan, insan açısından iş güvenliği, çevre açısından ise tehlikeli atık yönetimini pilot firmamız kapsamında değerlendirip çıkan sonuçları çalışma yaşamı koşullarında neredeyse hiçbir etkisi olmayan çevre etiği açısından değerlendirmeye çalışılmıştır. Pilot firmamız tarım makinaları üretmektedir. Bu üretim aşamalarında metali işleyerek, belirli aşamalardan geçirerek ürünün son halini elde etmektedir. Ürün son haline ulaşana kadar metalin işlenmesi ve boyanması aşamasında tehlikeli atıklar ortaya çıkar ve bu tehlikeli atıklar hem insan sağlığına hem de çevre sağlığına etkilerini çevre etiği ile harmanlayıp; iş sağlığı ve tehlikeli atık yönetimleri değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
Considering the two concepts of environment and human from a historical point of view, they are two interconnected formations that cannot be separated from each other, and which have influenced each other throughout history. The purpose of the thesis is to evaluate the concept of“environment”in which many living beings and non-living objects can affect each other endlessly, and humans who have an organic connection with the environment since its existence, develop biologically and socially due to this bond, and who used the environment throughout its development and dragged this“environment”to extinction with the destruction it has created. It will also be narrowed these concepts and try to evaluate the sub-headings of occupational safety in terms of people in business life, and hazardous waste management, which is not very ecocentric in terms of the environment and companies. Furthermore, the results were tried to evaluate in the example of a factory producing hazardous waste in the scope of environmental ethics, which has almost no impact on working life conditions. Our exemplary company produces agricultural machinery. In these production stages, it processes the metal and passes it through certain stages to obtain the final product. Hazardous wastes arise during the processing and dyeing of the metal until the product reaches its final state, and these hazardous wastes combine their effects on both human health and environmental health with environmental ethics; occupational health and hazardous waste management are evaluated.