An empirical analysis of the relationship between urban vitality and sociospatial characteristics: Case study of Ankara metropolitan area
Kentsel canlılık ve sosyomekânsal özellikler arasındaki ilişkinin ampirik bir analizi: Ankara büyükşehir bölgesi örneği
- Tez No: 797438
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU HALİDE ÖZÜDURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kentsel canlılık, kentsel alanların başarısının önemli bir göstergesidir; çünkü kentsel alanların daha kaliteli olmasını ve yaşayanların memnuniyetinin artmasını sağlayabilir. Bununla birlikte, zayıf erişilebilirlik, kentsel yayılma, arazi spekülasyonu, kentsel hizmetlerin eksikliği ve güvenlik sorunları gibi birçok sosyo-mekansal sorun, insan refahını ve kentsel alanların canlılığını tehdit etmektedir. Bu tez, ampirik olarak kentsel canlılıkla ilişkili faktörleri belirlemeyi ve Ankara Büyükşehir Bölgesi'nde kentsel canlılığı iyileştirmek için öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın yöntemi, sosyodemografik özellikler, sokak konfigürasyonu, yoğunluk ve kentsel hizmetler gibi sosyo-mekansal değişkenler ile kentsel canlılık göstergesi olarak kullanılan olan yiyecek ve içecek işletmelerinin yoğunluğu arasındaki ilişkiyi analiz eden korelasyon analizlerine ve regresyon modellerine dayanmaktadır. Çalışma, nüfus ve bina yoğunluğu, zincir marketler ve spor ve kültürel tesisler gibi değişkenlerin kentsel canlılık ile pozitif olarak ilişkili olduğunu, metro istasyonlarına ve şehir merkezlerine olan uzaklık mesafelerin ise negatif olarak ilişkili olduğunu bulmaktadır. Ayrıca, gelir seviyeleri, arazi fiyatları, eğitim seviyeleri ve nüfus yaşları gibi sosyodemografik özellikler, kentsel canlılık ile önemli ölçüde ilişkilendirilmiştir. Sonuçlar aynı zamanda genel kentsel canlılık seviyesinin gelişimi eski olan bölgelerde daha yüksek ve kentsel yayılma olan bölgelerde daha düşük olduğunu göstermiştir. Tezin bulguları, ampirik olarak kentsel alanlarda canlılık ve sosyo-mekansal özellikler arasında bir ilişki kurdukları için şehir planlamacılar ve politika yapıcılar için yararlı ve kentsel alanların başarısını ve kalitesini artırmaya yönelik politikalar geliştirmek için kullanılabilecek önemli kentsel canlılık faktörlerine ilişkin bulgular sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban vitality is an important indicator of the success of urban areas, as it can lead to a higher quality of urban areas and satisfaction for residents. However, many socio-spatial issues, such as poor accessibility, urban sprawl, land speculation, lack of urban services, and safety issues, threaten human well-being and the vitality of urban areas. This thesis seeks to empirically identify the factors associated with urban vitality and provide recommendations for improving it in Ankara Metropolitan Area. The method of the study is based on correlation analyses and regression models that analyze the association between socio-spatial variables, such as sociodemographic characteristics, street configuration, density, and urban services with the density of food and catering businesses, which was used as an urban vitality indicator. The study found that variables such as population density, building intensity, chain markets, and sports and cultural facilities are positively associated with urban vitality, while large distances from metro stations and city centers are negatively associated. Furthermore, sociodemographic characteristics such as income levels, land prices, education levels, and population ages are significantly associated with urban vitality. The results also show that the overall level of vitality is higher in older urban areas and lower in sprawling suburban areas. The thesis' findings are useful for urban planners and policymakers as they build a bridge between vitality and socio-spatial characteristics in urban areas empirically and provide insights into important urban vitality factors, which can be used to develop policies to enhance the success and quality of urban areas.