Genişleyen Denizli'nin çeperde büyüme eğilimleri: Batı bölgesinde kentsel büyüme süreçlerinin analizi
Expanding Denizli's urban growth trends: Analysis of urban growth processes in the western region
- Tez No: 869056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PENPECİOĞLU, DOÇ. DR. AYSUN AYGÜN OĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Denizli'nin batı bölgesindeki (Merkezefendi) kentsel büyüme süreçlerini geniş bir perspektiften ele alan bu tez; geleneksel ve güncel kuramsal yaklaşımları bir araya getirerek kentin büyüme dinamiklerini anlamak için bir çerçeve sunmaktadır. Tez, nicel veri analizi ve mekansal analiz yöntemlerini kullanarak nüfus artışı, imar planı çalışmaları, kamu-özel sektör yatırımları, ulaşım-altyapı faaliyetleri, arazi kullanımı değişimi ve kentsel makroform değişimi gibi faktörleri değerlendirmektedir. Bu süreçte, araştırmanın odak noktası, Denizli'nin kentsel büyüme süreçlerini derinlemesine anlamak ve gelecekteki planlama süreçlerine yön vermek adına ampirik bir temel oluşturmaktır. Tezin amacı, mevcut kentsel büyüme dinamiklerini tanımlamak, analiz etmek ve gelecekteki politika önerilerine dayanak oluşturacak veri sağlamaktır. Bu kapsamda, araştırmanın sonuçları, Denizli'nin kentsel büyüme süreçlerinin karmaşıklığını ve bu süreçlerin kent merkezi-çeper ilişkileri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Tez, metodolojik bir yaklaşım sunarak, kentin büyüme ve gelişim süreçlerini daha iyi anlamak ve bu süreçlere etkili müdahalelerde bulunmak için temel bir çerçeve sağlamaktadır. Tezin geleceğe dönük önerileri arasında, alt kentleşme ve sosyal-mekansal ayrışma üzerine yapılacak araştırmalar, önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle, batı bölgesindeki alt kentleşme sürecinin sosyal yapıya etkileri üzerinde durulmuş ve gelir grupları arasındaki eşitsizlikler ile kentsel hizmetlere erişim konuları vurgulanmıştır. Bununla birlikte, kentteki farklı merkezlerin ilişkilerinin ve gayrimenkul rantı olgusunun kentsel büyüme üzerindeki etkilerinin detaylıca incelenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the urban growth processes in the western region (Merkezefendi) of Denizli, bringing together traditional and contemporary theoretical approaches to understand the dynamics of urban growth. Utilizing quantitative data analysis and spatial analysis methods, the thesis evaluates factors such as population growth, urban planning studies, public-private sector investments, transportation-infrastructure activities, land use changes, and urban macroform changes. The focal point of the research is to deeply understand Denizli's urban growth processes and provide an empirical foundation to guide future planning processes. The aim of the thesis is to describe, analyze, and provide data to support future policy recommendations based on current urban growth dynamics. The results of the research reveal the complexity of Denizli's urban growth processes and their effects on the relationship between the city center and its periphery. By offering a methodological approach, the thesis provides a framework to better understand the city's growth and development processes and to intervene effectively. Among the future recommendations of the thesis, research on sub-urbanization and socio-spatial segregation holds significant importance. Particularly, the social impacts of sub-urbanization in the western region, including income inequalities and access to urban services, are highlighted. Furthermore, it is suggested to thoroughly examine the relationships between different centers in the city and the effects of real estate speculation on urban growth.