Tokat ili ballarında polen analizleri
Palynological analyses of Tokat province honeys
  1. Tez No: 797442
  2. Yazar: SÜLEYMAN KILINÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYCAN TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Tokat ilinde üretilen balların palinolojik içeriklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Tokat ilinin farklı ilçelerinden24 bal numunesi toplanmış, preparat haline getirilmiş ve palinolojik içerik yönünden incelenmiştir. Palinolojik çalışmada Louveaux ve arkadaşları (1978)'nın uyguladığı melissopalinolojik metoduygulanmıştır. Bal numunelerinden preparatlar hazırlandıktan sonra, preparatlarda tespit edilmiş olan polenler ışık mikroskobuyla incelenmiş, teşhisleri ve sayımları yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda 44 taksona ait polen tanımlanmıştır. Bu taksonlardan Tokat iline ait ballarında polenleri en fazla miktarda kaydedilen bitki taksonları; Salix (%25,02), Helianthus annuus (%16,83), Rosaceae (%7,90), Fabaceae (%7,72), Brassicaceae (%4,78), Asteraceae (%4,01), Castanea sativa (%3,84), Amaranthaceae (%3,54), Onobrychis/Hedysarum (%3,53), Paliurus spina-christii (%3,25) olarak kaydedilmiştir.Araştırmada incelenen bal numunelerinin örneklerin 15 tanesinin monofloral balolduğu görülmüştür. Bunlardan 7 tanesinde Salix, 4 tanesinde Helianthus anuus ve birer tanesinde de Amaranthaceae, Asteraceae, Brassicaceae ve Castanea sativa polenlerinin dominant olduğu kaydedilmiştir. Örneklerin hiçbirinin salgı balı olmadığı görülmüştür. Araştırmada kullanılan bal numunelerinden 1 tanesinde hiçbir şekilde palinolojik içeriğe rastlanmamıştır. Bunun haricindeki numunelerde ise 10 g balda bulunan toplam polen sayısı 850-294378 arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the palynological contents of honey produced in Tokat province. For this purpose, 24 honey samples were collected from different districts of Tokat province, prepared and examined in terms of palynological content. In the palynological study, the melissopalynological method by Louveaux et al. (1978) was applied. After the preparations from the honey samples, the pollen detected in the slides were examined by light microscopy, their identifications and counts were made. As a result of the research, pollen belonging to 44 taxa were identified. These taxa; Salix (25.02%), Helianthus annuus (16.83%), Rosaceae (7.90%), Fabaceae (7.72%), Brassicaceae (4.78%), Asteraceae (4.01%), Castanea sativa (3.84%), Amaranthaceae (3.54%), Onobrychis/Hedysarum (3.53%), Paliurus spina-christii (3.25%). It was observed that 15 of the honey samples examined in the study were monofloral honey. Salix pollen were dominant in 7 of them, Helianthus anuus in 4 and Amaranthaceae, Asteraceae, Brassicaceae and Castanea sativa pollen in one each. None of the samples were recorded as honeydew honey. No palynological content was found in onehoney sample used in the study; in the samples other than this, the total number of pollen in 10 g honey was found to be between 850-294378.