Sıla-i Rahim yalnızlık psikolojik iyi oluş ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiler
The relationship between Salit al Raham, loneliness, psychological well-being and life satisfaction
  1. Tez No: 797462
  2. Yazar: YILMAZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu araştırma sıla-i rahim ile yalnızlık, psikolojik iyi oluş ve yaşam doyumu değişkenleri arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma giriş, teorik çerçeve, yöntem ve uygulama, araştırma bulguları ve yorumlar, sonuç ve öneriler olmak üzere toplam beş bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın evreni, genel anlamda Türkiye'deki farklı demografik özelliklerde 18 yaş üzeri bireyler, dar anlamda ise 10 ilden, farklı demografik özelliklere sahip, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen 1.182 katılımcıdır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen yedi adet kişisel bilgi formu, yine araştırmacı tarafından geliştirilen yedi adet sıla-i rahim araştırma sorusu, UCLA yalnızlık, psikolojik iyi oluş ve yaşam doyumu ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. Bulguların analizinde t-testi, ki-kare, ANOVA analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırmada katılımcıların sıla-i rahimi önemsedikleri, akrabaları ile belli aralıklarla ziyaretleştikleri ve birbirleri ile ilgilendikleri, yüz yüze iletişimi tercih ettikleri belirlenmiştir. Sıla-i rahim gerekçelerindeki en belirleyici unsurun dini inanç gereği tercihinin olduğu görülmüştür. Fiziki ayrılıkların, ailevi sıkıntıların, akrabalarla ortak noktada buluşamamanın, maddi imkansızlıkların, iş yoğunluğunun, medya ve bilişim dünyasının sıla-i rahimi olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Sıla-i rahim gerekçelerinde yer alan dini inanç gereği ile yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, yaşanılan yer ve meslek değişkenleri arasında anlamlı ilişki belirlenirken; ekonomik duruma göre ise anlamlı bir ilişki ortaya çıkmamıştır. Sıla-i rahim gerekçelerinde yer alan dini inaç gereği ile yalnızlık, psikolojik iyi oluş ve yaşam doyumu değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Farklı boyutları ile sıla-i rahim katılımcıların yalnızlık düzeyini düşürürken, psikolojik iyi oluş ve yaşam doyumu düzeylerini de yükselttiği belirlenmiştir. Araştırmada sonuç olarak; sıla-i rahim ile yalnızlık arasında negatif, psikolojik iyi oluş ve yaşam doyumu arasında ise pozitif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the differences, effects and relationships between the variables of Salit al Raham, loneliness, psychological well-being, and life satisfaction. The research consists of five parts: introduction, theoretical framework, method and application, research findings and comments, conclusions and recommendations. The population of the research includes individuals over the age of 18 with different demographic characteristics in Turkey in general terms, and 1,182 participants with different demographic characteristics from 10 provinces in the narrow sense, determined by convenience sampling method. Seven personal information forms developed by the researcher, seven Salit al Raham research questions developed by the researcher, UCLA loneliness, psychological well-being and life satisfaction scales were used as data collection tools in the research. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) program was used in the analysis of the data. In the analysis of the findings, t-test, chi-square and ANOVA were used. In the study of Salit al Raham it was determined that the participants care about the family, they visit their relatives periodically, they are interested in each other, and they prefer face-to-face communication. It has been seen that the most determining factor in the reasons for Salit al Raham is the preference for religious belief. It has been concluded that physical separations, family troubles, not being able to establish common ground with the relatives, financial impossibilities, work load density, media and informatics world negatively affected Salit al Raham. While determining a significant relationship between the religious belief requirement in the reasons for Salit al Raham and the variables of age, gender, marital status, education level, place of residence and profession. However, no significant relationship was found considering the economic situation. A significant relationship was determined between the need for religious belief in the reasons for Salit al Raham and the variables of loneliness, psychological well-being and life satisfaction. With its different dimensions, it has been observed that while the family unit reduces the loneliness level of the participants, it also increases the levels of psychological well-being and life satisfaction. As a result of the research, there was a negative relationship between Salit al Raham and loneliness, and a positive relationship between psychological well-being and life satisfaction.