Orta hat laparotomi uygulanan hastalarda ultrasonografi eşliğinde yapilan bilateral transversus abdominis plan bloğu ile bilateral quadratus lumborum bloğunun postoperatif analjezi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of bilateral transversus abdominis plane block and bilateral quadratus lumborum block on postoperative analgesia in patients undergoing midline laparotomy
- Tez No: 797473
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BATİSLAM, DOÇ. DR. SÜHEYLA KARADAĞ ERKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
“Orta Hat Laparotomi Uygulanan Hastalarda Ultrasonografi Eşliğinde Yapılan Bilateral Transversus Abdominis Plan Bloğu İle Bilateral Quadratus Lumborum Bloğunun Postoperatif Analjezi Üzerine Etkilerinin Karşılaştırılması”Amaç: Abdominal cerrahisi sırasında orta hat kesisi birçok prosedür için uygulanmaktadır. Postoperatif dönemde ağrının önlenmesi ve opioid tüketiminin azaltılması için multimodal analjezinin bir parçası olarak periferik sinir blokları sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada orta hat insizyonu ile yapılan laparotomilerde ultrasonografi eşliğinde yapılan bilateral oblik subkostal TAPB ile bilateral QLB2 ve QLB3'ün postoperatif ilk 24 saatteki ağrı düzeyine, toplam opioid ihtiyacına ve yan etkiler üzerine etkisinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanelerinde orta hat kesisi ile laparotomi yapılan 18-70 yaş arası ASA1-3 olan hastalar dahil edildi. Genel anestezi altında laparotomi yapılan hastalara cerrahi bitiminde hasta uyandırılmadan önce her bir tarafa 0.3 ml/kg %0.25 bupivakain ile bilateral QLB2-QLB3 veya bilateral oblik subkostal TAPB uygulandı. Hastalar uyandırıldıktan sonra morfin içeren 1mg bolus 10 dk kilit süreli İV HKA cihazı hazırlandı ve uygulandı. Operasyon sonrası 15. dakikada, 2, 4, 8,12,16,24. saatlerde hastaların VAS skorları, bulantı/kusma skorları, kaşıntı skorları, ilk kurtarıcı analjezik ihtiyacının olduğu zaman, alt ekstremite motor gücü, postoperatif ilk 24 saat boyunca kullanılan toplam opioid miktarı ve toplam ek analjezik ihtiyacı kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda QLB grubunda 62 hasta, TAPB grubunda 60 hasta yer aldı. QLB grubunda 2 hasta veri eksikliği nedeniyle istatistiksel analize dahil edilmedi. Hastaların demografik verileri (ASA skoru haricinde), cerrahi tipleri, kullanılan lokal anestezik ilaç miktarı, postoperatif bulantı-kusma varlığı, kaşıntı, antiemetik ilaç ihtiyacı, yoğun bakımda kalış süreleri, postoperatif komplikasyonlar, postoperatif ilk ek analjezik ihtiyacının olduğu zamanlar değerlendirildiğinde iki grup arasında anlamlı fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
“Comparison of the Effects of Bilateral Transversus Abdominis Plane Block and Bilateral Quadratus Lumborum Block on Postoperative Analgesia in Patients Undergoing Midline Laparotomy”Aim: The primary aim of this study is compare the effect of bilateral oblique subcostal TAPB and bilateral QLB2 and QLB3 on total opioid requirement in the first 24 hours postoperatively in laparotomy performed with midline incision. The secondary aim of the study is early postoperative pain scores (VAS), first rescue analgesic need times, nausea and vomiting scores and pruritus scores were compared. Materials and Methods: Patients with ASA1-3 between the ages of 18-70 who underwent laparotomy with midline incision in the operating rooms of Ankara University Medical Faculty Hospital were included. Bilateral QLB2-QLB3 or bilateral oblique subcostal TAPB with 0.3 ml/kg of 0.25% bupivacaine was applied to patients who underwent laparotomy under general anesthesia before the patient was awakened at the end of the surgery. After awakening the patients, a 1mg bolus 10-minute lock-time IV PCA device containing morphine was prepared and administered. Postoperative 15th min, 2, 4, 8,12,16,24. Patients' VAS scores, nausea/vomiting scores, pruritus scores, when first rescue analgesic needed, lower extremity motor power, total amount of opioid used during the first 24 hours postoperatively, total additional analgesic need were recorded. Results: There were 62 patients in the QLB group and 60 patients in the TAPB group. 2 patients in the QLB group were not included in the statistical analysis due to lack of data. There was no significant difference between patients' demographic data (except ASA score), surgery types, amount of local anesthetic drug used, presence of postoperative nausea-vomiting, itching, need for antiemetic medication, ICU stay, postoperative complications, and the times when the first postoperative additional analgesic was needed.