Türkiye'de giyilebilir teknoloji ürünleri pazarı ve kullanımına ilişkin nitel bir araştırma
A qualitative research on the market and use of wearable technology products in Turkey
  1. Tez No: 797472
  2. Yazar: ÖZLEM ÇULHAGİL KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giyilebilir teknoloji, kullanıcılar tarafından giyilebilen ve genellikle biyolojik ve fizyolojik verilerle ilgili bilgileri algılama, izleme ve analiz etmeyi içeren bir akıllı elektronik cihaz kategorisini ifade eder. 21. yüzyılın başından itibaren giyilebilir cihazlar, dünya genelinde önce sanayide ve laboratuar ortamında, hemen ardından da tüketiciler arasında hergün çok daha fazla kullanılmaya başlayan teknolojiler sunmaya başlamıştır.“Giyilebilir”olarak bilinen teknolojiler, kişisel verileri izlemek, analiz etmek ve iletmek için bireyler tarafından fiziksel olarak giyilen elektronik cihazlardır. Giyilebilir cihazlar, gelişmiş bilgi ve iletişim araçlarıyla insanların günlük yaşamını kolaylaştırmaktadır. Son on yılda ise dünyada son tüketiciler tarafından talep daha da artmış ve giyilebilir ürünler pazarı, 2020'de 69 milyar $'dan %18.1 artarak 2021'de 81,5 milyar $' a ulaşmıştır. (GlobalData Report,2020). Bu araştırmanın amacı, giyilebilir teknolojilerin Türk pazarında Y kuşağı tarafından nasıl kabul görebileceğini bulmaktır ve derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak Y kuşağındaki belli patern ve kalıpları tespit etmek ve Lin, Shih ve Sher (2007, p.646) tarafından oluşturulan Teknolojiye Hazırlık ve Kabul Modeli (TRAM) kullanılarak, Y kuşağının giyilebilir teknolojilerle ilgili görüşleri nitel bir araştırma ile ele alınıp kavramsal bir çalışma ortaya koyulmuştur. Sonuçlar tümdengelim yaklaşımı ve tasarımı ile birlikte değerli veriler sağlamakta ve Y kuşağınının giyilebilir teknolojileri kabulü ve kullanma niyeti ile ilgili varolan bir model üzerinde bir araştırma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Wearable technology refers to a category of smart electronic devices that can be worn by users and usually involves sensing, monitoring and analyzing information related to biological and physiological data. Since the beginning of the 21st century, wearable devices have started to offer technologies that are being used more and more every day, first in the industry and laboratory environment, and then among consumers. Fernandez (2014) defined wearable devices as“…any computational or sensory electronic devices that can be worn with clothing or on the body…”. Wearable devices facilitate people's daily lives with advanced information and communication tools. In the last ten years, the demand by end consumers in the world has increased and the wearable products market has increased 18.1% from $ 69 billion in 2020 to $ 81.5 billion in 2021. (GlobalData Report,2020). The aim of this research is to find out how wearable technologies can be accepted by the Y generation in the Turkish market and to identify certain patterns and patterns in the Y generation by using the in-depth interview technique and by using the Technology Readiness and Acceptance Model created by Lin, Shih and Sher (2007, p.646). The opinions of the Y generation about wearable technologies were handled with a qualitative research and a conceptual study was put forward. The results, together with the deductive approach and design, provide valuable data and are a research on an existing model of millennial wearable technology acceptance and intention.