Eskişehir ili yerleşim bölgelerinde gözlenen jeolojik birimlerin jeo-mühendislik özelliklerinin belirlenmesi ve cbs ortamında incelenmesi
Determination of geo-engineering characteristics of geological units observed in the settlement areas of Eskisehir province and investigation in gis
- Tez No: 797487
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KADİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Eskişehir ili 2020 yılı sonu itibarıyla 890.000' e yaklaşan nüfusuyla gerek barındırdığı üç üniversitesi ile gerekse aldığı göç ile birlikte ve gelişen sanayileşmesi ile ülkemizin önemli büyükşehirlerden bir tanesidir. Aynı zamanda Eskişehir kent merkezi 1999 Gölcük ve Düzce depremlerinden orta ölçekte etkilenen şehirler arasında yer almaktadır. Depremin yapılar üzerindeki etkisi öncelikle yapının bulunduğu zeminin yerel özelliklerine bağlıdır. Yerel zemin özellikleri mevcut topoğrafik şartlar ve varsa yeraltı suyu dahilinde gelişen olaylara bağlı olarak deprem esnasında ve sonrasında taşıma gücünü temsil eder. Depremin vereceği hasarlar göz önüne alındığında bunun üzerine çalışmalar yapmak can ve mal güvenliği açısından önemlidir. Bu kapsamda Jeo-Mühendislik özelliklerinin parsel bazında tanımlanması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma Eskişehir ili yerleşim bölgelerinde gözlenen jeolojik birimlerin Jeo-Mühendislik özelliklerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma kapsamında zemin parametresi seçimine yönelik korelasyonlar ve jeo-mühendislik özelliklerin deneysel-analitik ilişkilerinin analiziyle mevcut jeolojik birimlerin özellikleri göz önüne alınarak irdelenmiştir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018' göre tüm veriler analiz edilerek CBS ortamında yapılan çalışmalarla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Eskisehir is one of the important metropolitan cities of our country, with its population approaching 890,000 as of the end of 2020, with its three universities and with its immigration and developing industrialization. At the same time, Eskisehir city center is among the cities that were moderately affected by the 1999 Golcuk and Duzce earthquakes. The effect of the earthquake on the structures primarily depends on the local characteristics of the ground where the structure is located. Local soil properties represent the bearing capacity during and after the earthquake, depending on the current topographic conditions and the events occurring within the groundwater, if any. Considering the damage to be caused by the earthquake, it is important to work on it in terms of life and property safety. In this context, it is of great importance to define Geo-Engineering features on the basis of parcels. This study was carried out with the aim of determining the Geo-Engineering characteristics of the geological units observed in the residential areas of Eskisehir. Within the scope of the study, correlations for soil parameter selection and the analysis of experimental-analytical relations of geo-engineering features were examined by considering the characteristics of existing geological units. According to Turkey Building Earthquake Code 2018, all data were analyzed and correlated by evaluating in GIS environment.