Van ilinde uzaktan çalışmanın banka çalışanları üzerine etkisi
The effect of remote working on bank employees in Van city
- Tez No: 797486
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez çalışması, uzaktan çalışmanın banka çalışanları üzerine etkisinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda Van ilinde çalışan 260 banka çalışanı ile 2022 Mayıs-2022 Temmuz tarihleri arasında anket yapılmıştır. Uzaktan çalışmayı ölçmek için Susilo (2020) tarafından geliştirilen, Güzel ve Aydın (2021) tarafından Türkçe diline uyarlanan Uzaktan Çalışma Politikaları ölçeği kullanılmıştır. Bu bağlamda Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) kullanılmıştır. Katılımcılardan elde veriler SPSS 26 ve Lisrel 8.80 programı kullanılarak Bağımsız t Testi(t), Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon testleri ile analiz edilmiştir. Katılımcıların cinsiyet, medeni durum ve banka türüne göre yapılan Bağımsız t Testi (t) analizinde; cinsiyet ve banka türüne göre uzaktan çalışma politikaları ölçeğinin alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Fakat medeni duruma göre; uzaktan çalışma politikaları ölçeğinin çalışma alanı, iş memnuniyeti, iş motivasyonu, iş performansı arasında anlamlı bir fark bulunmazken; uzaktan çalışma politikaları ölçeğinin alt boyutu uzaktan çalışmada anlamlı bir fark bulunmuştur. Katılımcıların eğitim düzeyi, yaş, kurumda çalışma süresi, çalışılan pozisyon türüne göre yapılan ANOVA analizinde; eğitim düzeyi, yaş, çalışma süresine göre uzaktan çalışma politikaları ölçeğinin alt boyutları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Fakat çalışılan pozisyon türüne göre; uzaktan çalışma politikaları ölçeğinin alt boyutları uzaktan çalışma, çalışma alanı, iş memnuniyeti, iş motivasyonu arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken; uzaktan çalışma politikaları ölçeğinin alt boyutu iş performansında anlamlı bir fark bulunmuştur. Farkın hangi gruplar arasında olduğunu bulmak için Çoklu Karşılaştırma Yöntemi (LSD) kullanılmıştır. Son olarak uzaktan çalışma politikaları ölçeğinin değişkenleri arasındaki ilişkiyi bulmak için Pearson Korelasyon yöntemi kullanılmış ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Van ilinde uzaktan çalışmanın banka çalışanları üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulgusu elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Esnek Çalışma, Uzaktan Çalışma, Bankacılık Sektörü, Çalışan, Yapısal Eşitlik Modeli, Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA)
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to examine the effect of remote working on bank employees. Quantitative research method was used in the study. In this direction, a survey was conducted with 260 bank employees working in the province of Van between May 2022 and July 2022. The Remote Working Policies scale, developed by Susilo (2020) and adapted into Turkish by Güzel and Aydın (2021), was used to measure remote work. In this context, Direct Factor Analysis (CFA) was used. The data obtained from the participants were analyzed with the Independent t-Test(t), One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Pearson Correlation tests using SPSS 26 and Lisrel 8.80 program. In the Independent t-Test (t) analysis performed according to the participants' gender, marital status and bank type; There was no significant difference between the sub-dimensions of the remote working policies scale according to gender and marital status. But according to marital status; While there was no significant difference between the working area, job satisfaction, job motivation and job performance of the teleworking policies scale; A significant difference was found in teleworking, a sub-dimension of the teleworking policies scale. In the ANOVA analysis made according to the education level of the participants, age, working time in the institution, and the type of position; There was no significant difference between the sub-dimensions of the teleworking policies scale according to education level, age and working time. But according to the type of position worked; While there was no significant difference between the sub-dimensions of the teleworking policies scale, teleworking, workplace, job satisfaction, and job motivation; A significant difference was found in the sub-dimension of the teleworking policies scale in job performance. Multiple Comparison Method (LSD) was used to find out between which groups the difference was. Finally, the Pearson Correlation method was used to find the relationship between the variables of the remote work policies scale and a significant positive relationship was found. According to the findings obtained from the research, it was found that remote working in the province of Van has a positive effect on bank employees. Key Words : Flexible Working, Remote Working, Banking Sector, Employee, Structural Equality Model, Confirmatory Factor Analysis (DFA)