Hentbolda ağırlığı farklı toplarla yapılan yüksek temel atışların dirsek eklem kinetikleri ve kinematikleri üzerine etkileri
Effects of various weighted balls on elbow joint kinetics and kinematics during overhead throwing in TEAM handball
- Tez No: 797521
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ ÖZKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada bilinen en karmaşık ve hızlı insan hareketlerinden biri olan atış hareketinin farklı ağırlıklı toplarla ilişkisi incelendi. Metot: Bu çalışmaya sağ elini kullanan toplam 13 erkek hentbol oyuncusu (yaş ortalaması: 21,08 ± 4,31 yıl) katıldı. Katılımcıların gövdesine ve topun üzerine toplam 24 adet yansıtıcı işaret yerleştirildi. Katılımcıların farklı kütledeki (0,360, 0,427 ve 1 kg) toplarla gerçekleştirdiği temel atışlar sekiz adet kızıl ötesi kamera (Vicon Bonita, UK) ile 240 kare/saniye hızında kaydedildi. Noktaların üç boyutlu uzaysal konum değerleri ve üyelerin dönme açıları hesaplanarak dışa aktarıldı. Ters-dinamik analizle eklem momentlerini hesaplamak için Simulink/MATLAB ortamında Simscape kütüphaneleri kullanılarak insan vücudunun, altı üyeli katı cisim mekanik modeli oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Overhead throwing is one of the most complex and the fastest human movement. This study aimed to investigate different weighted balls' effects on elbow joint kinetics and kinematics. Methods: Thirteen right-handed men's team handball players (age: 21,08 ± 4,31 yr.) attended the study. Twenty-four markers were attached to specific anatomical landmarks and the ball. The participants' overhead throws with light (LT), regular (RT) and heavier (HT) balls (0.360, 0.427, 1 kg) were captured using eight infrared cameras at 240 fps. Locations of the markers and segment rotation angles in three-dimensional space were calculated and exported. A six-segment mechanical of the rigid body was built using Simscape libraries in Simulink/MATLAB.