Turbulence generation techniques in fluid mechanics
  1. Tez No: 797525
  2. Yazar: MOHAMMED KHUDHAIR ALWAN AL-JUBOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AYDIN ŞALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, bir jet motorunun türbülans karakteristiklerini araştırmak ve sentetik türbülans üretme tekniklerini araştırmak için yapılmıştır. Araştırma, sentetik türbülans oluşturma tekniklerinin ele alındığı sistematik bir literatür taramasına dayanmaktadır. Ayrıca, bazı türbülans parametrelerine bağlı olarak ve nano-seramik kaplama tabakası kullanılarak Rolls-Royce RB211 jet motorunun bir vaka çalışmasından birincil veriler toplanmıştır. STAR-CCM+ 2022.1 yazılım paketi kullanılır. Sonuçlar, bir nano-seramik kaplama tabakasının kullanılmasının, bu kaplama tabakası uygulandıktan sonra türbülanslı viskoziteyi azaltacağını ortaya koydu. Ayrıca nano-seramik kaplama tabakası, kaplama tabakası uygulandıktan sonra türbülanslı kinetik enerjiyi azaltacaktır. Bulgular ayrıca nano-seramik bir kaplama tabakasının kullanılmasının, kaplama tabakası uygulandıktan sonra statik ve toplam basınç, türbülans hızı ve Reynolds sayısı değerleri ile ilgili değerleri en aza indirebileceğini göstermiştir. Ayrıca kaplama tabakası uygulandıktan sonra türbülansın azalması nedeniyle Mach sayısının artacağı bulunmuştur. Jet motoru iç ve dış sıcaklık simülasyonunu daha az zaman ve hesaplama çabası ile esnek bir şekilde işleyebilen başka bir yazılım aracının kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This work is conducted to investigate the turbulence characteristics of a jet engine and investigate the synthetic turbulence generation techniques. The research depends on a systematic literature review by which synthetic turbulence generation techniques are addressed. Also, primary data are collected from a case study of the Rolls-Royce RB211 jet engine depending on some turbulence parameters and using nano-ceramic coating layer. The STAR-CCM+ 2022.1 software package is employed. The results revealed that using a nano-ceramic coating layer would reduce turbulent viscosity after this coating layer is implemented. Furthermore, the nano-ceramic coating layer would reduce turbulent kinetic energy after coating layer is applied. The findings also indicated that employing a nano-ceramic coating layer could minimize the values related to the static and total pressure, turbulence velocity, and Reynolds number values after the coating layer is implemented. Moreover, it was found that Mach number would increase after applying the coating layer due to the reduction in turbulence. It is recommended to use another software tool that can handle the jet engine inner and outer temperature simulation flexibly with less time and computation effort.