Zorunlu göçe maruz kalan ve çift ebeveyn rolünü üstlenen dul göçmen kadınlar: İç göç ve dış göç pratiği
Widowed migrant women exposed to forced migration and assuming the role of dual parents: Internal migration and external migration practice
  1. Tez No: 797547
  2. Yazar: ASLI ANTEPLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Gaziantep ili özelinde dul göçmen kadınların karşılaştıkları ekonomik ve sosyal sorunların yanı sıra olumsuz fiziki çevre içerisinde vermiş oldukları yaşam mücadelelerinin göçten ne düzeyde etkilendiği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma nitel araştırma türü şeklinde olup durum çalışması deseni kullanılmıştır. Amaçsal örneklem tekniği ile 20 kişilik çalışma grubu oluşturulmuştur. Yarı yapılandırılmış soru formları aracılığı ile katılımcılarla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler sonrasında dul göçmen kadınların kesişen ve birbirinden ayrışan göç ve dul kadın pratikleri analiz edilmiştir. Analizden önce çalışma kapsamında ilgili yaklaşımlara ve kavramsal temalara yer verilmiştir. Çalışma neticesinde katılımcıların ifadelerinden kadınların göçe katılımının birden fazla nedeninin olduğu ve çoğunlukla gönüllü gibi görünen fakat gizil kalan zorunlu göçe maruz kaldıkları verisi elde edilmiştir. Yerli ve yabancı dul göçmen kadınların göç deneyimlerinde ve göçe dahil olma nedenlerinde birtakım farklılıklar tespit edilmiştir. Sosyal çevreyle ve resmi kurumlarla yabancı uyruklu dul göçmen kadınların iletişim kurmakta daha fazla sorun yaşadıkları görülmüştür. Özellikle devlet destekli sosyal yardımlardan yararlanma ve sosyal dışlanma konusunda farklılıklar ön plana çıktığı gözlemlenmiştir. Söz konusu bu farklılıkların ise birtakım sorunları beraber getirdiği tespit edilmiştir. Buradan hareketle yoksulluk, çocuk işçiliği, çocuk gelin, elverişsiz yaşam koşulları gibi sorunların temeline inilerek dul göçmen kadınların sosyal yaşama adapte olmaları noktasında bazı düzenlenmelerin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, I evaluated the economic and social problems faced by the widow immigrant woman in Gaziantep province, along with the extent of migration's effects on their life struggles under negative physical conditions. The type of research is qualitative research and I have used case studies. A study group of 20 people was formed with the purposeful sampling technique. Through semi-structured questionnaires in-depth interviews were conducted with the participants. After the interviews, widowed immigrant women's intersecting and diverging migration and widow practices were analyzed. Before the analysis, relevant approaches and conceptual themes were included within the scope of the study.At the end of the study, data was obtained about the women's participation in migration and it was concluded that it had several reasons and generally, the migration was forced but latent. Immigration experiences of domestic and foreign widowed immigrant women were studied and some differences were found in the reasons for being involved in migration. I've observed that immigrant women who were widowed had a harder time communicating with their social circle and the institutions they needed to visit. Particularly, when I've looked at the issue of government aid, I've seen that these women are excluded more than others. In sum, the different backgrounds these women had brought some problems along with them. By getting to the basis of problems such as poverty, child labor, being a child bride, unfavorable living conditions,some adjustments need to be made in order for these women to adapt to social life.