İdiyopatik epiretinal membran nedenli takipli hastaların optik koherens tomografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of optical coherence tomography findings of patients with idiopathic epiretinal membrane
  1. Tez No: 727682
  2. Yazar: MEHMET İÇÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN TOKLU, DOÇ. DR. MÜCELLA ARIKAN YORGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: İdiyopatik epiretinal membran (iERM) hastalarının Optik Koherens Tomografi (OKT) kesitlerini inceleyerek bazal görme keskinliği (GK) ile OKT parametrelerinin ilişkisini belirlemek, güncel ERM sınıflamasına göre evreler arasında OKT bulgularını ve cerrahi uygulanan hastalarda görsel prognoza etki edebilen OKT parametrelerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: iERM tanılı en az 1 yıllık takibi olan 200 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastaların detaylı oftalmolojik bulguları, bazal ve cerrahi sonrası GK'ları kaydedildi. OKT'de elipsoid zon (EZ), interdijitasyon zon (IZ), eksternal limitan membran (ELM) bütünlüğü, foveal bulge görünümü, iç retina katmanlarının disorganizasyonu (DRIL), pamuk topu işareti varlığı, santral foveal, santral retinal ve maksimum retinal kalınlık (SFK, SRK, MRK), iç ve dış retinal kalınlık (İRK, DRK), iç ve dış nükleer kalınlık (İNK, DNK), gangliyon ve iç pleksiform toplam kalınlık (GCL + IPL), fotoreseptör dış segment uzunluğu (FDSU), toplam fotoreseptör uzunluğu (TFU), fotoreseptör deformite indeksi (FDİ), iç retinal tabaka düzensizlik indeksi (İRTDİ) değerlendirildi. Ektopik iç foveal tabaka (EİFT) sınıflamasına göre hastalar 4 evreye ayrıldı, OKT parametrelerinin evrelere göre dağılımı belirlendi. Cerrahi uygulanan hastalarda cerrahi öncesi ve sonrası GK ile OKT parametrelerinin ilişkisi araştırıldı. Bulgular: ELM*, EZ, IZ'nin intakt olması, foveal bulge varlığı**, DRIL ve pamuk topu işareti yokluğu* daha iyi GK ile ilişkiliydi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: By examining patients optical coherence tomography (OCT) sections determine relation of basal visual acuity (VA) with OCT parameter , evaluate OCT findings between stage and OCT parameter which can affect visual prognosis according to classify of current ERM. Materials and Methods: Two hundred patients who have diagnosis iERM and follow-up the least a year were received into the work. All patients detailed oftalmologic symptoms , VA basal and post surgery was recorded. In OCT, ellipsoid zone (EZ), interdigitation zone (IZ), external limiting membrane (ELM), foveal bulge appearance, disorganization of inner retinal layers (DRIL), presence of cotton ball sign, central foveal, central retinal and maximum retinal thickness (CFT, CRT, MRT), inner and outer retinal thickness (IRT, ORT), inner and outer nuclear thickness (INT, ONT), ganglion and inner plexiform total thickness (GCL + IPL), photoreceptor outer segment length (PROS), total photoreceptor length (TPL), photoreceptor deformity index (PDI), inner retinal layer irregularity index (IRLII) was evaluated. Patients were divided into 4 stages according to the ectopic inner foveal layer (EIFL) classification, OCT parameters distribution by stages was determined. In patients who were undergoing surgery, relation of VA with OCT parameters was researched. Results: ELM, EZ, IZ, presence of foveal bulge, absence of DRIL and cotton ball sign were associated with better VA (p0,05).