İdiyopatik epiretinal membran tanılı cerrahi geçiren hastaların optik koherens tomografi anjiyografi bulgularının değerlendirilmesi
- Tez No: 748870
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YAZAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: İdiopatik epiretinal membran (İERM) tanısı alan hastalarda tüm retina katmanlarının ve koroidin vasküler özelliklerini araştırmak ve ameliyattan 6 ay sonra vasküler değişimler ile görsel sonuçlar arasında ilişkiyi belirleyerek cerrahi prognozun değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: İdiopatik ERM tanısı konarak takip edilen ve vitreoretinal cerrahi (VRC) uygulanan 250 hastanın dosyası tarandı. Çalışma kriterlerine uyan hastaların VRC geçiren gözleri çalışmaya dahil edilerek çalışma grubu oluşturuldu. Bu hastaların sağlıklı diğer gözleri kontrol grubu olarak değerlendirildi. Hastaların preoperatif ve postoperatif 6.ayda en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), göz içi basınçları ölçülerek kaydedildi; biyomikroskobik muayene ve fundus muayene bulguları kayda alındı. Optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) cihazından elde edilen preoperatif ve postoperatif 6.ay verileri kaydedildi. Tüm veriler hasta ve kontrol gruplarında karşılaştırılarak istatistiki analizleri yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya 21 olgu dahil edildi. Bu hastaların İERM'li 21 gözü çalışma grubunu (n=21), sağlıklı olan diğer gözleri (n=21) kontrol grubunu oluşturdu. Olguların %66,7'si (14 hasta) kadındı ve yaş ortalaması 67,48 ± 6,91 (min – max: 56 – 83) yıl idi. Cerrahi öncesi, olguların İERM'li gözlerinde, sağlıklı diğer gözleri ile karşılaştırıldığında EİDGK istatistiki anlamlı daha düşük (p0,05). Cerrahi öncesi sağlıklı gözlerin tamamında retina fotoreseptör iç segment/fotoreseptör dış segment bandı (IS/OS) düzgün; İERM'li gözlerin %47,6'sında IS/OS bandı bozuktu (p0,05), retina derin damar dansitesi değerlerinden parafoveal nasal damar dansitesi değerinin istatistiksel anlamlı düzeyde arttığı (p=0,043) saptandı. Koriokapillaris damar dansitesi değerlerinin postoperatif 6.ayda değişimi incelendiğinde, parafoveal inferior damar dansitesi (p=0,032) ve peri-foveal damar dansitesinin (p=0,045) istatistiki anlamlı düzeyde arttığı tespit edildi. SONUÇLAR: Vitreoretinal cerrahi öncesi İERM'li gözlerde, hastaların sağlıklı diğer gözlerine oranla EİDGK daha az, santral makula kalınlığı daha fazla, foveal avasküler zon (FAZ) alanı daha küçük, retinada yüzeyel ve derin kapiller foveal pleksus damar dansiteleri daha yüksek, ancak parafoveal damar dansiteleri daha düşüktür. Epiretinal membranın ve internal limitan membranın soyulduğu cerrahi sonrası bu gözlerde EİDGK belirgin artmaktadır ve bu artış parafoveal derin kapiller damar dansite artışı ile koreledir. Cerrahi sonrası santral makula kalınlığı belirgin azalmakta, ancak FAZ alanı değişmemektedir. İERM varlığı koriyokapillaris damar dansitesini etkilememektedir, vitreoretinal cerrahi sonrası da koriyokapillaris para-foveal inferior ve peri-foveal damar dansitesi artmıştır. Sonuç olarak idiyopatik epiretinal membranlı gözlerde vitreoretinal cerrahi ile epiretinal membran ve internal limitan membran soyulmasının, görme artışı sağlamasının yanı sıra makulada mikrovaskülarizasyonu da artırdığı OCT-A ile kantitatif olarak tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMER: İdiopatik Epiretinal Membran, Optik Koherens Tomografi Anjiografi, En İyi Düzeltilmiş Görme Keskinliği, Vitreoretinal Cerrahi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: It was aimed to investigate the vascular properties of all retinal layers and choroid in patients diagnosed with idiopathic epiretinal membrane (IERM) and to evaluate the surgical prognosis by determining the relationship between vascular changes and visual outcomes 6 months after surgery... MATERIALS AND METHODS: The files of 250 patients diagnosed with idiopathic ERM and followed-up and undergoing vitreoretinal surgery (VRC) were scanned. The study group was formed by including the eyes with VRC of the patients who met the study criteria in the study. The other healthy eyes of these patients were considered as the control group. Best corrected visual acuity (BCVA) of the patients preoperatively and postoperatively at 6 months was recorded by measuring intraocular pressures; slit-lamp examination and fundus examination findings were recorded. Preoperative and postoperative 6th month data obtained from optical coherence tomography angiography (OCTA) device were recorded. All data were compared in the patient and control groups and statistical analyzes were performed. RESULTS: 21 cases were included in the study. The 21 eyes of these patients with IERM constituted the study group (n=21), and the other healthy eyes (n=21) constituted the control group. 66.7% (14) of the cases were female and the mean age was 67.48 ± 6.91 (min – max: 56 – 83) years. Before surgery, BCVA was found to be statistically significantly lower (p0.05). Preoperative retinal photoreceptor inner segment/photoreceptor outer segment band (IS/OS) is smooth in all healthy eyes; The IS/OS band was defective in 47.6% of eyes with IERM (p0.05), and para-foveal nasal vessel density, one of the retinal deep vessel density values, increased statistically (p=0.043). When the change in choriocapillaris vessel density values at the 6th month postoperatively was examined, it was determined that para-foveal inferior vessel density (p=0.032) and peri-foveal vessel density (p=0.045) increased statistically significantly. CONCLUSIONS: Before vitreoretinal surgery, eyes with IERM have lower BCVA, greater central macular thickness, smaller foveal avascular zone (FAZ) area, higher superficial and deep capillary foveal plexus vessel densities in the retina, but higher parafoveal vascular density in eyes with IERM compared to other healthy eyes of the patients. densities are lower. BCVA significantly increases in these eyes after surgery in which the epiretinal membrane and internal limiting membrane are peeled, and this increase is correlated with the increase in parafoveal deep capillary vessel density. After surgery, central macular thickness decreases significantly, but the FAZ area does not change. The presence of IERM does not affect the choriocapillaris vessel density, and the choriocapillaris para-foveal and peri-foveal vessel density increases after vitreoretinal surgery. As a result, it was determined quantitatively by OCT-A that epiretinal membrane and internal limiting membrane peeling with vitreoretinal surgery in eyes with idiopathic epiretinal membranes not only increased vision but also increased microvascularization in the macula. KEYWORDS: Idiopathic Epiretinal Membrane, Optical Coherence Tomography Angiography, Best Corrected Visual Acuity, Vitreoretinal Surgery