Sürü yaşı, depo sıcaklığı ve süresinin embriyo gelişimi ve bazı yumurta kalite kriterleri üzerine etkisi
The effects of flock age, storage temperature and period on embryonic development and some egg quality parameters
- Tez No: 797569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada farklı sürü yaşlarına ait kuluçkalık yumurtalara uygulanan farklı depo sıcaklığı ve süresinin embriyo stage ve bazı yumurta kalite kriterleri üzerine etkileri irdelenmiştir. Birbirini takip eden iki farklı deneme yürütülmüştür. İlkinde genç-orta yaştaki sürülere ait yumurtalar 21-24°C'de, ikinci denemede ise genç-orta-yaşlı sürülere ait yumurtalar 15-18°C'de 3, 7 ve 14 gün %70 nispi neme sahip depolama koşullarında bekletilmiştir. Karşılaştırma yapmak ve depolamanın etkilerini gözlemlemek amacıyla her yaş grubuna ait 40'ar yumurta toplandığı gün kırılarak üzerinde durulan özellikler bakımından irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different storage temperature and duration applied to hatching eggs of different flock ages on embryo stage and some egg quality paramaters. In the first experiment, the hatching eggs from young-middle-aged flocks were held under 70% relative humidity at 21-24°C. The eggs from young-middle-old aged flocks at 15-18°C for 3, 7 and 14 days stored in the laboratuvary cabinet in the second experiment.