Depreme karşı güçlendirme yapılan bir yapının deprem performansının saha verileriyle irdelenmesi
Investigation of the earthquake performance of a reinforced retrofitted concrete building utilizing with accelerometered data records
  1. Tez No: 797585
  2. Yazar: SAMET AYSİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ANIL DİNDAR, DOÇ. DR. ALİ BOZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Amerika Los Angeles şehrinde bulunan Van Nuys Holiday Inn betonarme çok katlı bir otel yapısının güçlendirme imalatı öncesi performans durum değerlendirmesi yapılmıştır. Yapının incelenmesinde önem arz eden özelliği Yapı Sağlığı İzleme Sistemi (YSİS) elemanlarıyla enstrümente edilmiş olmasıdır. Test binasının, 1994 Northridge depremi etkisiyle almış olduğu yapısal hasarından ötürü, güçlendirme imalatlarının yapılmasına ve bu imalatların perde elemanlarla gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Ancak güçlendirme elemanlarının konum bilgisi, donatı detayları gibi bilgileri, dönem yapı sahiplerinin kararından ötürü mevcut değildir. Çalışmada, güçlendirme öncesi yapının, yerinde tespit edilen malzeme bilgileri ve yaşamış olduğu depremler esnasında kaydedilen ivmeölçer kayıtçılarının kullanıldığı matematiksel modeli oluşturularak, zaman tanım alanında doğrusal olmayan hesap yöntemiyle durum değerlendirmesi yapılmıştır. Değerlendirme bulguları, aletsel ölçümlerden elde edilen sonuçlarla da karşılaştırılarak, tutarlılığı incelenmiştir. Çalışma sayesinde, sahadan alınan titreşim verilerine göre güncellenmiş bir betonarme binanın sayısal modeli, karşılaştırma örneği olarak literatüre kazandırılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis, the performance evaluation of a reinforced concrete multi-storey hotel structure was made at Van Nuys Holiday Inn located in Los Angeles, USA. The important feature in the examination of the building is that it is instrumented with the elements of the Structural Health Monitoring System (SHM). Due to the structural damage of the test building according to the 1994 Northridge earthquake, it was decided to make reinforcement works and to carry out these works with shear-wall elements. However, information such as location information and reinforcement details of the reinforcement shear-wall elements are not available due to the decision of the owners of the testbed building. In this study, the mathematical model of the pre-reinforcement structure, in which the known material information determined and the acceleration records recorded during the earthquakes it has experienced, was created, and its evaluation was carried out with nonlinear calculation method in the time history. Evaluation findings were compared with the results obtained from instrumental measurements and their consistency was examined. Thanks to the study, the numerical model of a reinforced concrete building updated according to the vibration data obtained from the field will be brought to the literature as a comparison example.