Blefarospazm veya hemifasiyal spazmlı hastalarda botulinum toksin-a uygulaması sonrası ön segment değişikliklerinin korneal topografi ve optik biyometri ile değerlendirilmesi
Evaluation of anterior segment changes after botulinum neurotoxin-a injection in patients with blefarospasm or hemifacial spasm with corneal topography and optical biometry
  1. Tez No: 797594
  2. Yazar: İBRAHİM BAŞOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DENİZ İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Benign esansiyel blefarospazm (BFS) ve hemifasiyal spazmı (HFS) olan hastalarda botulinum toksin-A (BTA) tedavisinin kuru göz, kornea topografisi, oküler biyometri ve keratometri üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Bu çalışmada BFS tanılı 33 hastanın 66 gözü ve HFS tanılı 5 hastanın 5 gözü retrospektif olarak değerlendirilmiştir. BTA tedavisinden önce ve tedaviden 1 ay sonraki muayenelerde kırma kusurları, gözyaşı kırılma zamanı (GKZ), kornea topografisi [düz keratometri (K1), dik keratometri (K2), ortalama keratometri (Ko), korneal astigmatizma (K2-K1) ve aks değerleri] ve optik biyometri [aksiyel uzunluk (AU), ön kamara derinliği (ÖKD)] değerleri kaydedilmiştir. Araştırmacılar hastaların her muayenedeki AU, ÖKD, keratometri değerleri ve akslarını kullanarak SRK-T, Holliday, Hoffer-Q ve Haigis formülleri ile beklenen emetrop göz içi lens (GİL) gücünü hesaplamıştır. Bulgular: K1 (43,48±2,02 ve 43,57±2,08, p =0,036), Ko (43,91±1,99 ve 43,99±2,06, p=0,024) ve ÖKD [3,22(2,77-3,76) ve 3,41(2,99-4,02) p0,05). Sonuç: Bu çalışma, BFS ve HFS'li gözlerde BTA öncesi ve sonrası optik biyometri verilerini ve GİL gücü hesaplama formüllerini karşılaştıran literatürdeki ilk çalışmadır. Ayrıca çalışmamızda, BTA enjeksiyonu sonrasında spazmlı gözlerde GKZ değerlerinde azalma olmuştur. BTA enjeksiyonu özellikle ÖKD ve keratometri değerlerinin değişmesinde rol oynayabilir. Blefarospazm nedeniyle GİL gücü hesaplamalarında değişim öngörülemeyebilir. Bu nedenle spazmlı gözlerde BTA enjeksiyonları ile spazm giderildikten sonra ölçümlerin tekrarlanması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the effect of botulinum toxin-A (BTX-A) treatment on dry eye, corneal topography, ocular biometry and keratometry in patients with benign essential blepharospasm (BEB) and hemifacial spasm (HFS) Methods: This retrospective study comprised of 66 eyes of 33 patients with BEB and 5 eyes of 5 patients with HFS who underwent BTX-A injections consecutively. Refractive errors values, tear break-up time (TBUT), corneal topography [corneal power of flat axis (K1), corneal power of steep axis (K2), mean corneal power (Km), corneal astigmatism (K2-K1) and astigmatism axis] and ocular optical biometry [axial length (AL), anterior chamber depth (ACD)] were recorded before BTX-A treatment and 1 month after BTX-A treatment. The researchers calculated the expected emmetropic intraocular lens power (emm-IOL) by SRK-T, Holliday, Hoffer-Q and Haigis formulas at each examination with the AL, ACD, K1, K1-axis, K2 and K2-axis of patients. Results: K1 (43.48±2.02 vs. 43.57±2.08, p=0.036), Km (43.91±1.99 vs. 43.99±2.06, p=0.024) and ACD (3.22(2.77-3.76) vs 3.41(2.99-4.02) p0.05). Conclusion: Present study is the first in the literature to compare optic biometry data and intraocular lens power calculation formulas before and after BTX-A injection in eyes with BEB and HFS. Furthermore, a decrease in TBUT values was also noted after BTX-A. BTX-A injection could effect an important role in changing the keratometric and ACD values. It should be taken into account the IOL power calculations that might be unpredictable due to blepharospasm, so repeated measurements and especially measurements after relasing the spasm with BTX-A injections are necessary in eyes with spasm.