Blefarospazmda beyin sapı refleks eksitabilitesinin klinik özelliklerle ilişkisi
The clinical correlation of brainstem reflex excitability in blepharospasm
- Tez No: 111940
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL E. KIZILTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Blefarospazm göz çevresi kasların istem dışı kontraksiyonlarıyla şekillenen bir fokal distonidir. Blefarospazmda, farklı düzeylerde etkilenmiş olan göz kırpma refleksinin (GKR) elektrofizyolojik tetkikine ait verilerin klinik ile ilişkilendirilmesi hastalığın fizyopatolojisine dair önemli ipuçları sağlayabilmektedir. Bu çalışmada; kliniğimiz bünyesindeki EMG laboratuarında 1993-2002 yılları arasında takip ve tedavileri sürdürülmüş 39 blefarospazm olgusuna ait veriler ile fakültemiz etik kurulunun da onayı ile 22 sağlıklı bireyden oluşturulan kontrol grubunun verileri karşılaştırılmıştır. Bu amaçla; olgu ve kontrol gruplarının elektriksel GKR verilerinden, R1 (response 1), R2 (response 2) latansı, R2 alanı ve 200-400-600-800-1000 ms intersitimulus intervallerinde verilen uyarılarla elde edilen GKR-R2 toparlanma fonksiyonu parametrelerinden yaralanılmıştır. Çalışmamızda; GKR döngüsünün intakt olduğunu gösterdiği düşünülen R1 ve R2 latans değerleri açısından olgu ve kontrol grupları arasında fark bulunmadı. Fasial motor nöron eksitabilitesini yansıttığı düşünülen R2 alanı ise blefarospazmda kontrollere göre ileri derecede büyümüş olarak bulundu. Olgu grubunda, istatistik sonuçlarına yansımasa da R2 alanı ortalama değerlerinin: 1. kadınlarda 2. hastalık süresi üç yılın altında olanlarda 3. semptomlarında asimetrisi olanlarda 4. özgeçmişinde göze ait sorun yasanlarda 5. sık göz kırpması olanlarda 6. spazm süresi 300 ms' den kısa olanlarda 7. blefarospazmın segmental distoninin bir parçası olduğu olgularda diğer olgulara göre daha büyük olduğu görüldü. Olgu gurubu; verileri yeterli olanlardan oluşturulduğu ve fazla geniş olmadığı için cinsiyet, hastalık süresi, semptomlarda asimetri olması ile bu veriler arasında yeterli ilinti kurulamadı. Ancak özgeçmişinde göze ait sorunu olan olgularda R2 alan büyüklüğünün olması, blefarospazmın diğer distoni tablolarında da sorumlu tutulabilen periferik nedenlerden de orijin alabileceğini bir kez daha düşündürdü. Ayrıca R2 alanının, blefarospazmın diğer kranio-servikal kaslarda tutulumun olduğu segmental distoni olgularında da büyük bulunması, bu olgularda FSMN eksitabilitesinin göreceli olarak daha fazla olabileceğini düşündürdü. R2 alanı ile tardif distoni etiyolojisinde suçlanan nöroleptik kullanımı arasında böylesine bir ilişki kurulamadı. 44Olgu grubunda GKR-R2 toparlanma değerlerinin tümünün kontrol grubu değerlerine göre yüksek bulunması yine refleks döngüsü ve üzerindeki yapılardaki eksitabiliteyi yansıtması bakımından değerli bulundu. Ayrıca 200 ms uyarı aralığındaki toparlanma fonksiyonu ile maluliyet derecesindeki artış ve hastalık süresinin uzunluğu arasında pozitif bir korelasyon saptandı. Bu bulgu da bizlere, özellikle düşük intersitimulus intervallerinde verilen uyarılarla elde edilen yanıtların, hastalığın şiddeti açısından bilgi verici olabileceğini düşündürdü. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Blepharospasm is a focal dystonia caused by the involuntary contraction of an eyelid muscle. Relating the data on the electrophysiological examination of the blink reflex influenced at different levels with the clinical application would provide us with considerable hints on the physiopathology of the disease. In this study, the data on 39 blepharospasm cases which were followed and treated in the EMG laboratory of our clinic from 1993 to 2002 were compared with that of the control group consisting of 22 healthy persons upon approval of the ethic board of our school. For that purpose, the electrical elicited blink reflex (BR) data of the case and control groups, R1 (response 1), R2 (response 2) latency, R2 field and BR-R2 recovering function parameters yielding from the stimulations applied with 200-400-600-800-1000 ms interstimulus intervals were utilized. In our study no difference between the case and control groups was found with regard to R1 and R2 latency values, of which in fact the blink reflex's loop seems intact, while the R2 field that was considered to reflect facial motor neuron excitability was found to have grown very much according to blepharospasm controls. Not reflected in the statistical results though, the R2 area average values were found larger when compared to other cases in the following subjects: 1. The Female, 2. The patients suffering less than 3 years, 3. The patients with asymmetric symptoms, 4. The patients who had ophthalmologic histories, 5. The patients with frequent winking, 6. The patients with a spasm period less than 300 ms 7. Where blepharospasm is a part of the segmental dystonia. Because the case group was constituted by the ones whose data were sufficient and was not so much large, no meaningful relation could be established between such data and the sex, disease history or asymmetric symptoms. The cases with ophthalmologic history however shown a larger R2 area, which in turn made us once more to think that blepharospasm could also be originated from the peripheral reasons which could also be responsible for the other dystonia cases. Further, R2 area was found larger in the segmental dystonia cases where there was a stiffness in the cranio-cervical muscles. This implied that the facial motor 46neuron excitability could be relatively higher. No such relation could be established between the R2 area and the neuroleptical use which is accused for the tardive dystonia etiology. In addition to those, the entire BR-R2 recovering values in the case group were higher when compared to the control group values, this indeed was meaningful as it reflected the excitability on the reflex loop and the structures above it. A positive correlation was found between the recovering function and disability level increase in the 200 ms stimulation range, and the duration of the disease. This finding also made us to think that the responses to the stimulations given particularly in lower interstimulus intervals could well be informative as far as the severity of the disease is concerned. 47