Yapay olarak hazırlanmış donmuş embriyo transfer (Fet) sikluslarında luteal faz desteğinde farklı progesteron uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of different progesterone applications in luteal phase support in artificially prepared frozen embrio transfer (Fet) cycles
- Tez No: 797640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL KASAPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde, infertil çiftlerin yardımcı üreme tedavi seçeneklerinden biri de in vitro fertilizasyon (IVF) tedavisidir. IVF tedavisi taze siklus (FRESH) ve donmuş embriyo transfer (FET) siklusu şeklinde yapılmaktadır. Özellikle FET sikluslarında, gebeliğin devamı için luteal faz desteğinin progesteron kullanımı yoluyla sağlanması gerekmektedir. Progesteronun farklı uygulama yolları vardır. Bu çalışmada, yapay olarak hazırlanmış donmuş embriyo transfer sikluslarında kullanılan farklı progesteron uygulama yöntemleri arasında bir karşılaştırma yapılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin Tüp Bebek Merkezinde Haziran 2022 ile Aralık 2022 arasında IVF gerçekleştirilen, 237 infertil kadının dahil edildiği randomize kontrollü ve prospektif bir çalışmadır. FET prosedürü uygulanan hastalar, luteal faz progesteron rejimine göre randomize edilerek üç gruba ayrılmıştır. Grup 1 (artan dozlarda vajinal progesteron; 400mg-600mg-800 mg), Grup 2 (devamlı 600 mg vajinal) ve Grup 3 (600 mg vajinal progesterona embriyo transfer günü 25 mg subkutan progesteron eklenen). Serum progesteron düzeyleri ve endometrium kalınlıkları progesteron uygulamasına başlama günü, embriyo transferi günü ve gebelik testi yapılacak günlerde ölçülmüştür.Bu değerler ile biyokimyasal gebelik,klinik gebelik ve canlı doğum sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In vitro fertilization (IVF) is one of the assisted reproductive technologies available for infertile couples. In IVF, fertilization occurs in a laboratory setting, where sperm and eggs are brought together to form an embryo, which is then transferred to the uterus in an attempt to establish a pregnancy. However, there is still debate regarding the appropriate use of progesterone support for this process. Specifically, in cycles where frozen embryos are being transferred, luteal phase support must be provided through the use of progesterone. Choosing between different methods of progesterone administration to provide luteal phase support can affect treatment success and pregnancy rates. Therefore, comparing the effectiveness of different progesterone administration methods in frozen embryo transfer cycles is an important research topic. The objective of this study is to compare different progesterone administration methods used in artificially prepared frozen embryo transfer cycles. Materials and Methods: A randomized prospective study including 237 infertile women was performed between June 2022 and December 2022 in the IVF center of a tertiary university hospital. Patients who underwent HRT-FET (single – blastocyst) were randomized into three groups depending on the luteal phase progesterone regimen; Group 1 (incrementally increased vaginal progesterone doses; 400mg-600mg-800 mg), Group 2 (600 mg vaginal) and Group 3 (on the day of ET subcutaneous progesterone 25 mg added to 600 mg vaginal). Serum progesterone levels were measured on the day of starting progesterone administration, on the day of embryo transfer and on the day of pregnancy testing. Results: A total of 237 patients were included (67 in Group1, 95 in Group2, 75 in Group3).