In vivo and in vitro effects of bilirubin in NLRP3 inflammasome activation
Bilirubinin NLRP3 inflamazom aktivasyonu üzerine in vivo ve in vitro etkisi
  1. Tez No: 797639
  2. Yazar: İLKCAN ERCAN ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Moleküler Tıp, Science and Technology, Biology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yenidoğan bakımındaki çağdaş gelişmelere rağmen, hiperbilirubineminin neden olduğu bilirubin kaynaklı nörolojik disfonksiyon (BIND), gelişmekte olan ülkelerde önemli bir ölüm veya kalıcı sakatlık nedeni olmaya devam etmektedir. İnflamasyonun, bilirubin maruziyetinden sonra beyin hasarının ana nedenlerinden biri olduğu düşünülmektedir, ancak kesin mekanizma hala bilinmemektedir. Bu projenin amacı, in vitro ve in vivo incelemelerde bilirubinin inflamatuar aktivasyon ve piroptotik hücre ölümünün etkisini araştırmak ve inflamatuar aktivasyonun NLRP3'e bağlı olup olmadığına karar vermektir. N9 mikroglia hücre hattında 50 μM bilirubin uygulaması sonucu, IL-1β sitokin artışı, IL-1β, NLRP3 mRNA ekspresyonunda artış ve kaspaz-1 (p20), IL-1β ve NLRP3 protein seviyelerinde yükselme ile inflamazom aktivasyonu olduğu gösterilmiştir. Mikroglial hücre ölümüne yol açan bilirubin ile ilişkili inflamazom aktivasyonu arasındaki ilişki propidium iyodür boyama ile belirlemiştir. İnflamazom aktivasyonu ve hücre ölümünün NLRP3 yolu aracılığıyla aracılık edip etmediği, NLRP3 siRNA inhibisyonu ile fonksiyonel analizlerle doğrulanmıştır. Yenidoğan yabanıl tip farelerde cisterna magnaya 10 µg ve 20µg bilirubin enjeksiyonunu takiben IL-1β, NLRP3 mRNA ve protein seviyelerinde artış, kaspaz-1 (p20) salgılanmasında artış ile NLRP3 inflamazom aktivasyonu gösterildi. Aksine, bilirubin enjekte edilen NLRP3 nakavt (Nlrp3-/- ) ve kaspaz-1 nakavt (Kaspaz-1-/-) fareleri aktif kaspaz-1 veya IL-1β salgılamamıştır. Tüm bu bulgular, bilirubinin beyindeki inflamazom aktivasyonunda rol oynadığını ve NLRP3'ün bu aktivasyon için gerekli olduğunu göstermektedir. Altta yatan moleküler yolakların tanımlanmasıyla, NLRP3 inflamazom ve bilirubin toksisitesi arasındaki bağlantı üzerine ek araştırmalar, bilirubin toksisitesinde yeni terapötik yaklaşımların geliştirilmesi için yeni bir yön sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Despite contemporary improvements in neonatal care, bilirubin-induced neurological dysfunction (BIND), which is caused by hyperbilirubinemia, continues to be a major cause of death or permanent disability in the developing world. Inflammation is thought to be one of the main causes of brain damage after bilirubin exposure, even though the precise mechanism is still unknown. This project aims to investigate the effect of bilirubin in inflammasome activation and pyroptotic cell death in in vitro and in vivo examinations and to decide if the inflammasome activation depends on NOD-Like Receptor 3 (NLRP3. 50 µM bilirubin administration in N9 microglia cell line results in inflammasome activation assessed by increased IL-1β cytokine, IL-1β, NLRP3 mRNA expression and caspase-1 (p20), IL-1β and NLRP3 protein level. The relation between bilirubin-related inflammasome activation leading to microglial cell death was successfully determined by propidium iodide staining. Whether inflammasome activation and cell death are mediated via the NLRP3 pathway was confirmed by functional assays with NLRP3 siRNA inhibition. Following injection of bilirubin into the cisterna magna of a neonatal mouse, activation of the NLRP3 inflammasome was determined by elevated IL-1β, NLRP3 mRNA, and protein level and caspase-1(p20) protein secretion in wild-type animals. On the contrary, bilirubin injected NLRP3 knock-out (Nlrp3-/-) and caspase-1 knock-out (Caspase-1-/-) mice has not released active caspase-1 or IL-1β. All of these findings suggest that bilirubin plays a part in the activation of the inflammasome in the brain and that NLRP3 is essential for this activation. With the identification of underlying molecular pathways, additional research on the connection between the NLRP3 inflammasome and bilirubin toxicity may provide a new direction for the development of novel therapeutic approaches in bilirubin toxicity