İntraserebroventriküler propiyonik asit ile oluşturulan rat otizm modelinde bor'un öğrenme ve davranış bozuklukları üzerine etkilerinin araştırılması
Effects of boron on learning and behavioral disorders in ratautism model induced by intracerebroventricular propionic acid
  1. Tez No: 797641
  2. Yazar: NUR AKMAN ALACABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATEŞŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) yaşamın ilk yıllarında görülen öğrenme, sosyal etkileşim ve tekrar eden hareketlerle karekterize nörogelişimsel bir bozukluk olup medikal tedavisi henüz bulunmamıştır. Bu çalışmada Propiyonik asitle (PPA) deneysel otizm modeli oluşturulmuş ratlarda bor'un öğrenme, sosyallik, biyokimyasal ve histopatolojik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Spraque-Dawley ırkı 40 adet erkek ratlar kontrol, otizm, otizm+4 mg/kg bor, otizm+16 mg/kg bor ve otizm+risperidon olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Hayvanlara deneysel modelleme öncesi davranış testleri yapıldı ve ardından intraserabroventriküler yolla beyin içi uygulamalar yapılarak otizm oluşması için beklendi. Otizm sonrası borik asit ve risperidon uygulamaları 28 gün süre ile uygulandı ve ardından davranış testleri tekrar edildi. Çalışmanın son günü ratlar anestezi altında ötenazi yapılarak beyin dokusu örnekleri alındı. Beynin sol hipokampüsünde BDNF, proinflamatuvar sitokinler (TNF-α, IL-1β, IL-6), sağ hipokampüs ve serebellumda histopatolojik analizler yapıldı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında deneysel otizm oluşturulan gruplarda davranış testlerinden öğrenme ve direk sosyal etkileşim becerilerinin bozulduğu tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder characterized by learning, social interaction and repetitive movements seen in the first years of life, and its medical treatment has yet to be found. The aim of the present study was to investigate the learning, sociability, biochemical and histopathological effects of boron in rats in which an experimental autism model was induced by propionic acid (PPA). For this purpose, 40 male Spraque-Dawley rats were divided into 5 groups as control, autism, autism+4 mg/kg boron, autism+16 mg/kg boron and autism+risperidone. Behavioral tests were performed on the animals before experimental modeling, and then autism was expected to occur following intra-brain applications made via intracerabroventricular route. Post-autism, boric acid and risperidone were applied for 28 days and then behavioral tests were repeated. On the last day of the study, the rats were euthanized under anesthesia and brain tissue samples were collected. Histopathological analyses were conducted on BDNF in the left hippocampus, proinflammatory cytokines (TNF-α, IL-1β, IL-6), right hippocampus and cerebellum. In the behavioral tests, learning and direct social interaction skills were found to be impaired in the experimental autism groups when compared to the control group (p0.05).