Mikrobiyota kaynaklı postbiyotik mediatörlerin periodontal hastalıklarla ilişkili inflamasyona karşı immünomodülatör rolünün belirlenmesi
Determination of the immunomodulatory role of microbiota derived postbiotics against inflammation associated with periodontal diseases
  1. Tez No: 797662
  2. Yazar: HİKMET CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FADİME KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sadece diş dokusuna değil vücudun farklı sistemlerine de zarar verebilen periodontal hastalıklar, büyük kitleler üzerindeki önemli etkileri ve sosyo-ekonomik zararları dikkate alındığında“sessiz”ancak küresel bir salgın olarak önem arz etmektedir. Periodontal hastalıkların etiyopatolojisi çok faktörlü olup dental biyofilmlerdeki mikroorganizmalar ile konakçının immüno-inflamatuvar yanıtı arasındaki bir dizi karmaşık bağlantı ile özetlenebilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, anne sütü ile beslenen bebek fekal mikrobiyotasından izole edilen Lactiplantibacillus plantarum EIR/IF-1 suşuna ait çeşitli postbiyotik mediatörlerin (PM: hücre bağımsız süpernatant, hücre yüzeyine bağlı ekzopolisakkarit, serbest ekzopolisakkarit, hücre lizatı, hücre yüzey proteini, inaktive hücre) Porphyromonas gingivalis enfeksiyonunun insan periodontal ligament fibroblast (iPDLF) hücrelerinde oluşturduğu inflamasyona karşı immunodülatör rollerini belirlemektir. Bu amaçla, farklı yöntemler kullanılarak hedef PM'ler izole edilmiş ve iPDLF hücreleri üzerinde sitotoksik etki sergilemeyen dozları MTT analizi ile belirlenmiştir. Her bir PM için seçilen dozların iPDLF hücrelerinde P. gingivalis'e ait LPS ile uyarılan inflamasyon üzerindeki etkisi ELIZA yöntemiyle belirlenmiştir. Elde edilen veriler IL-8 açısından değerlendirildiğinde, P. gingivalis'e ait LPS'nin IL-8 üretimini indüklediği, PM'lerin ise bu etkiyi azalttığı tespit edilmiştir. Anti-inflamatuvar özellik sergileyen IL-10 üretiminin ise PM'ler tarafından doza bağlı olarak indüklendiği belirlenmiştir. Ancak, IFN-gama üretiminde anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Sonuç olarak, PM'lerin periodontal hastalıklara karşı kullanımları oldukça yeni bir alan olmasına rağmen, L. plantarum EIR/IF-1 suşu tarafından üretilen ve biyolojik olarak aktif ve işlevsel molekülleri içeren PM'lerin periodontal doku inflamasyonunu kontrol etmek amacıyla potansiyel adaylar olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases that can damage not only the dental tissue but also different systems of the body, are considered as a“silent”but important global outbreak considering their significant impacts on the huge audiences and socio-economic damage. The etiopathology of periodontal diseases is multifactorial and can be summarized by a complex series of links between microorganisms in dental biofilms and the host's immuno-inflammatory response. The aim of this thesis is to determine the immunomodulatory roles of various postbiotic mediators (PM: cell free supernatant, cell surface bound exopolysaccharide, release exopolysaccharide, cell lysate, cell surface protein, inactivated cell) of Lactiplantibacillus plantarum EIR/IF-1 strain isolated from breastfed infant fecal microbiota, against inflammation in human periodontal ligament fibroblast (iPDLF) cells caused by Porphyromonas gingivalis infection. For this purpose, target PMs were isolated using different methods and their doses that did not show cytotoxic effects on iPDLF cells were determined by MTT analysis. The effect of selected doses for each PM on P. gingivalis derived LPS-induced inflammation in iPDLF cells was determined by ELISA. When the data were evaluated in terms of IL-8 production, it was determined that LPS of P. gingivalis induced IL-8 production, while PMs reduced this effect. It has been also determined that the production of IL-10 with antiinflammatory properties, was dose-dependently induced by PMs. However, no significant change was detected in IFN-gamma production. In conclusion, although the use of PMs against periodontal diseases is a relatively new field, it has been shown that PMs produced by L. plantarum EIR/IF-1 strain, containing biologically active and functional molecules can be used as potential candidates to control periodontal tissue inflammation.