Egzersiz esnasında kan basıncı ve nabız yanıtının diyabet tanısı olmayan hastalarda vücut kitle indeksine göre değerlendirilmesi
The effect of body mass index on blood pressure and heart rate response during treadmill exercise test in non-diabetic adults
  1. Tez No: 797661
  2. Yazar: CEYDA ASLAN
  3. Danışmanlar: UZMAN MECDİ HİKMET ERGÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Günümüzde obezite, sıklığı gittikçe artan önemli bir sağlık sorunudur. Obezite, hipertansiyon sıklığında ve sol ventrikül kütlesinde artışa yol açmakta aynı zamanda kardiyovasküler mortalite ve morbiditeye katkıda bulunmaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı; Vücut-Kitle İndeksinin(VKİ) egzersiz sırasında kan basıncı ve nabız değişimi üzerine olan etkisinin efor testi negatif olan diyabeti olmayan hastalarda değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya hastanemizde efor testi yapılarak negatif sonuç alınan diyabet tanısı olmayan 124 hasta alındı. Efor arşivi ve veri sisteminden klinik özellikler ve antropometrik ölçümler edinildi. Hastalar VKİ'lerine göre 3 gruba ayrıldı;18,5-24,9(normal), 25-29,9(aşırı kilolu), >30(obez). Bruce protokolüne uygun yapılan efor testi esnasında kaydedilen bazal ,3., 6. Dakika(dk), zirve (peak) egzersiz, toparlanma (recovery )fazı 2.dk sistolik kan basıncı(SKB) ve nabız dakika sayısı(NDS )değerleri ve başlangıca göre değişim büyüklükleri üç grup arasında karşılaştırıldı. p30 olan obez hastalarda egzersiz esnasında SKB'nin ve NDS'nin daha yüksek değerlere çıktığını, başlangıca göre daha büyük değişkenlik gösterdiğini, toparlanma fazında başlangıç kan basıncına dönüşün daha az olduğunu saptadık. Egzersize abartılı hipertansif yanıtın gelecekte hipertansiyon gelişimi ile ilişkili olduğunu gösteren, vücut ağırlığında azalma ile kan basıncında düzelme sağlanabileceğini bildiren çalışmalar göz önünde bulundurulursa efor testi; obez ve aşırı kilolu bireylerde hipertansiyon gelişim riskinin belirlenmesi ve obeziteye yönelik tedavilerin başlanmasında yol gösterici olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is a major health problem with its rate increasing day by day. Obesity increases incidence of hypertension and leading to increase in left ventricular mass thus helping cardiovascular mortality and morbidity. Purpose: The aim of this study is to evaluate the effect of Body-Mass Index (BMI) on blood pressure and pulse rate responses during exersice in patients without diabetes who scored negative in exercise treadmill test. Materials and Method: In this retrospective study 124 patients without diabetes who underwent treadmill test with negative results were enrolled into the study. Clinical properties and anthropometric measurements were obtained from the archives of the Treadmill Test Unit and the hospital database. Patients were divided into three groups according to their BMI; 18.5-24.9 (normal), 25-29.9 (overweight) and >30 (obese). Basal, 3rd minute, 6th minute, peak exercise, recovery phase 2nd minute systolic blood pressure (SBP) and pulse per minute(PPM) values and change of magnitudes from the beginning were compared between the three groups. p30, reached higher levels of SBP and PPM during the exercise period; they had greater change from the beginning and could not return to basal blood pressure levels during the recovery phase. In the light of the previous studies showing that the exaggerated blood pressure response to exercise is assosiciated with the risk of developing hipertansion and reduction of body weight leads to improvement in blood pressure; treadmill test may be usefull in defining the risk of hypertension and managing treatment in obese and the overweight adults.