İstanbul korularının peyzaj tasarımı açısından değerlendirilmesi: Hidiv İsmail Paşa Korusu örneği
The evaluation of Istanbul copse's in terms of landscape design: Example of Hidiv İsmail Pasa Copse
- Tez No: 797665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL DİLAVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
İstanbul ilinde yer alan koruluklar, kent içinde yeşil alanların her geçen gün azaldığı göz önüne alındığında, insanlar için yoğun yaşam şartlarında nefes alabilecekleri alanlar olmaları nedeni ile büyük önem taşımaktadır. Bu alanlar aynı zamanda tarihi önemi ve özgün karakteri ile kent peyzajına katkı sağlamaktadır. Ancak doğal ya da oluşturulmuş, kent içi ya da çevresinde yer alan koruluk alanların süreç içinde özelliklerini kaybederek kent parkına dönüşmesi de önemli bir sorundur. Peyzajlara, içinde yer alan canlı (flora, fauna ve insan-peyzaj ilişkisi) ve cansız (oyun alanları, döşeme malzemeleri, aydınlatmalar, oturum alanları vb.) materyaller yön vermektedir. Korulukların tasarımında yer verilen kullanımların ve ögelerin belirlenmesinde, alanın özgün yapısının da dikkate alınarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Çalışma kapsamında koruluk alanların oluşumu, tarihsel süreçteki değişimi, İstanbul'da yer alan koruların İstanbul kenti yeşil altyapısına katkıları irdelenmiş, çalışma alanı olan Hidiv İsmail Paşa Korusu'nun tarihi süreçteki değişiminin ve mevcut durumunun ortaya konması, bitkisel ve yapısal peyzaj ögelerinin peyzaj tasarımı açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yanı sıra korunun, karar alma süreçlerine katkı sağlamak amacıyla, yeşil alan kalite değerlendirme kriterleri açısından durumu Anova analizi (varyans analizi) çerçevesinde irdelenmiş, Hidiv İsmail Paşa Korusu ve İstanbul ili koruluk alanları konusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the continuous diminishing of the green areas within the city, copse areas in Istanbul plays an important role as they enable residants to take a fresh air and breathe during the intense conditions of living of the city. These areas also contributes to the landscape areas of the city with their historic importance and unique characteristics. However, tranformation of copses (either natural or man-made) that are located in or near the city, to the“city parks”by losing their unique structure within time is an important problem. Landscape areas are formed by usage of either living (flora or human-landscape relation) or non-living (playgrounds, laying materials, lightnings, terrace areas etc.) materials. It is crucial to evaluate the original structure of the area while determining the usage and elements that will be included in the copse areas. In the study, formation of copse areas, changes within the history, the contribution of Istanbul copse's to the green infrastructure will be analysed. Within the scope of the study, it is aimed to reveal the change and current situation of the Hidiv İsmail Pasa Copse in the historical process, to examine the herbal and structural landscape elements by comparing them with the landscape materials that are accepted today, to determine the problematic issues by using greenscape quality evaluation criterias and examine the determined problems by applying Anova (variance) analysis to develop suggestions on the Hidiv İsmail Pasha Copse and the Istanbul province forest areas.