Tek taraflı ayak ve ayak bileği cerrahisi uygulanan hastalarda popliteal yaklaşımlı siyatik sinir bloğu ile tibial-common peroneal sinir bloğunun karşılaştırılması
Comparison of sciatic nerve block with popliteal approach and tibial- common peroneal nerve block in patients undergoing unilateral foot and ankle surgery.
  1. Tez No: 797666
  2. Yazar: SEYYİD FURKAN KINA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURAK EŞKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tek Taraflı Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Uygulanan Hastalarda Popliteal Yaklaşımlı Siyatik Sinir Bloğu ile Tibial-Common Peroneal Sinir Bloğunun Karşılaştırılması Amaç: Çalışmamızda, tek taraflı ayak ve ayak bileği cerrahisi geçiren hastalarda popliteal yaklaşımlı siyatik sinir bloğu ile tibial-common peroneal sinir bloğunun intraoperatif ve postoperatif etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Bu çalışma klinik, prospektif, randomize ve tek kör olarak yürütülmüştür. Çalışmaya, tek taraflı ayak ve ayak bileği cerrahisi geçirecek, ASA I-III fiziksel durumu olan, 18-81 yaş arası çalışmayı kabul eden toplam 72 hasta dahil edilmiştir. Hastalar ameliyathanede kapalı zarf yöntemi ile belirlenerek uygulanan periferik sinir bloğu tipine göre Grup siyatik sinir bloğu (n:36) ve Grup tibial-common peroneal sinir bloğu (n:36) olarak 2'ye ayrılmıştır. Her iki gruptaki hastalara da 14 ml % 0.5'lik bupivakain ve 6 ml % 2'lik lidokainden oluşan toplam 20 ml blok mayisi ultrason eşliğinde blok uygulanmıştır. Gruplar; görüntülenme süresi, blok işlem süresi, blok için girişim sayısı, anestezi başlangıç zamanı, intraoperatif ek anestezik ihtiyacı, ASBÜ'de bulantı/kusma varlığı, blok performans süresi, postoperatif analjezik ihtiyacı ve zamanı, hasta memnuniyeti ve postoperatif ASBÜ/1./6./12./24. saat VAS skorları açısından karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler için IBM SPSS for Windows 22.0 (SPSS Inc. Chicago, IL) programı kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık sınırı olarak p0,05). Hasta memnuniyeti ve blok başarısı açısından her iki grup karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). vii Sonuç: Bu çalışmada ayak ve ayak bileği cerrahisi geçiren hastalarda popliteal yaklaşımlı siyatik sinir bloğu ile tibial-common peroneal sinir bloğu karşılaştırılmıştır. Tibial-common peroneal sinir bloğu uygulanan grubun blok performans süresi ve postoperatif ilk analjezik ihtiyaç zamanı daha uzun, postoperatif VAS skorları daha düşük bulunmuştur. Bu sebeple etkin ve güvenilir bir blok olan tibial-common peroneal sinir bloğunun, ayak ve ayak bileği cerrahisi geçiren hastalarda tercih edilmesi gereken blok olduğu kanaatindeyiz. Çalışmamızın bulgularını desteklemek ve uzun dönem sonuçlarını değerlendirmek için sayı ve grup olarak daha büyük randomize, kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it is aimed to compare the intraoperative and postoperative efficacy of sciatic nerve block with popliteal approach and tibial-common peroneal nerve block in patients undergoing unilateral foot and ankle surgery. Materials and Methods: This study was conducted as a clinical, prospective, randomized and single-blind study. A total of 72 patients, aged between 18-81 years, who would undergo unilateral foot and ankle surgery, had ASA I-III physical status, and accepted to be in the study were included in the study. The patients were determined by the closed envelope method in the operating room and divided into 2 groups as Group sciatic nerve block (n:36) and Group tibial-common peroneal nerve block (n:36) according to the type of peripheral nerve block that was applied. A total of 20 ml of block fluid consisting of 14 ml 0.5% bupivacaine and 6 ml 2% lidocaine was administered to the patients in both groups under ultrasound guidance. Groups were compared by; imaging time, block procedure time, number of attempts for block, anesthesia onset time, intraoperative additional anesthetic need, presence of nausea/vomiting in ASBU, block performance time, postoperative analgesic need and time, patient satisfaction and postoperative VAS scores in PACU/1/6/12/24 hours. IBM SPSS for Windows 22.0 (SPSS Inc. Chicago, IL) program was used for statistical analysis. p0.05). No statistically significant difference ix was found between the two groups in terms of patient satisfaction and block success (p>0.05). Conclusion: In this study, sciatic nerve block with popliteal approach and tibial-common peroneal nerve block were compared in patients who had foot and ankle surgery. The block performance time and the postoperative first analgesic requirement time were longer and the postoperative VAS scores were lower in the group in which tibial-common peroneal nerve block was applied. For this reason, we believe that the tibial-common peroneal nerve block, which is an effective and safe block, is the block that should be preferred in patients who will undergo foot and ankle surgery. Larger randomized, controlled studies in numbers and groups are needed to support the findings of our study and evaluate the long-term results.