Kemoterapi alan pediatrik hastalarda intestinal parazitlerin araştırılması
Investigation of intestinal parasites in pediatric patients receiving chemotherapy
  1. Tez No: 797678
  2. Yazar: GÜLCAN ADANAŞ DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Hastanesi Çocuk Hematoloji Kliniğinde tedavi gören hastalarda intestinal parazitlerin sıklığını belirlemek ve bu sıklığı etkileyen bazı faktörleri değerlendirmek amacıyla yapıldı. Bu çalışmaya, Ocak 2021–Ocak 2022 tarihleri arasında, Çocuk Hematoloji Kliniğinde tedavi gören 39'u kız ve 61'i erkek çocuk olmak üzere toplam 100 pediatrik kanser hastası ve kontrol grubu olarak herhangi bir şikâyeti olmayan 50 çocuk dahil edildi. Hastalara, hastalıkları ve yaşam koşulları ile ilgili bazı sorular içeren bir anket uygulandı. Hastalardan alınan dışkı örnekleri, incelenmek üzere 30 dakika içinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Araştırma ve Uygulama Laboratuvarına getirildi. Örnekler önce makroskobik olarak incelendi. Daha sonra nativ-Lugol yöntemi ile intestinal parazitler yönünden mikroskobik olarak incelendi. Ayrıca fırsatçı protozoonların varlığını araştırmak için tüm örneklere modifiye asit-fast boyama yöntemi uygulandı. Çalışmada 100 kanser hastası çocuğun 14'ünde B. hominis (%14), 12'sinde (%12) Cryptosporidium spp., dokuzunda (%9) G. intestinalis ve dördünde (%4) E. coli saptandı. Kontrol grubundaki 50 sağlıklı çocuğun ikisinde (%4) Cryptosporidium spp. saptandı. Sonuç olarak bu çalışmada kanser tanısı konan çocuk hastalarda intestinal parazitlerin %39 gibi yüksek bir oranda saptanmış olması intestinal parazitlerin kanser tanısı konan çocuklarda hala ciddi bir sağlık sorunu olduğu ve bu hasta gruplarında intestinal paraziterlerden özellikle B. hominis, Cryptosporidium spp., ve G. intestinalis'in mutlaka düşünülmesi gerektiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the frequency of intestinal parasites in patients treated in Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı Medical Center Hospital Pediatric Hematology Clinic and to evaluate some factors affecting this frequency.A total of 100 pediatric cancer patients, 39 girls and 61 boys, who were treated in the Pediatric Hematology Clinic between January 2021 and January 2022, and as a control group 50 children without any complaints were included in this study.A questionnaire including some questions about their diseases and living conditions was filled out by the patients. Stool samples taken from the patients were brought to Van Yüzüncü Yıl University Medical Faculty Parasitology Department Research and Application Laboratory within 30 minutes for examination. The samples were first examined macroscopically. Then, it was microscopically examined for intestinal parasites with the native-Lugol method. In addition, a modified acid-fast staining method was applied to all samples to investigate the presence of opportunistic protozoa. In the study, B. hominis was found in 14 (14 (14%) children with cancer, Cryptosporidium spp in 12 (12%), G. intestinalis in nine (9%) and E. coli in four (4%) children. Cryptosporidium spp was detected in two (4%) of 50 healthy children in the control group. As a result, intestinal parasites were detected at a high rate of 39% in pediatric patients diagnosed with cancer in this study, that intestinal parasites are still a serious health problem in children diagnosed with cancer, and intestinal parasites, especially B. hominis, Cryptosporidium spp, and G. intestinalis should be considered in these patient groups conclusion was reached.