Karasu (Erzincan) nehrinden izole edilen bazı tatlısu alglerinin antifungal özellikleri
Antifungal properties of some freshwater algae isolated from the karasu (Erzincan) river
- Tez No: 797691
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL PABUÇCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Erzincan Karasu Nehrinden izole edilen bazı alglerin antifungal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metot: Erzincan Karasu Nehri bentik habitatlarından mekanik izolasyon yöntemiyle izole edilen alglerin (Cladophora crispata ve Gloeotila subconstricta), Erzincan Merkez köylerinden izole edilen ve kültür ortamında saflaştırılan (Penicillium sp., Alternaria alternata, Botrytis cinerea) bazı funguslar üzerine antifungal özellikleri, disk difüzyon yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular: Cladophora crispata ve Gloeotila subconstricta (Basionym: Ulothrix subconstricta)'nın metanol ekstraktlarının kültür ortamında, Penicillium sp., Alternaria alternata ve Botrytis cinerea fungusları üzerindeki antifungal etkileri tespit edilmiştir. Cladophora crispata algi, Botrytis cinerea ve Alternaria alternata funguslarına etkili olmuş, Penicillium sp ise direnç göstermiştir. Gloeotila subconstricta, A. alternata üzerine etkili olurken; Penicillium, A. alternata'ya direnç göstermiştir. Sonuç: Kültür ortamında yapılan testler sonucunda, çalışılan alglerde nispeten iyi derecede antifungal özellik görülmüş ve çalışmada Erzincan'daki bahçelerde etkili olan funguslara karşı anlamlı sonuçlar kaydedilmiştir. Bu açıdan, çalışmaya konu olan alglerde tespit edilen farmasötik özellikler, alglerin üretimlerinin yapılarak miktarlarının artırılması sonucunda detaylı bileşik analizleriyle, ileride yapılacak çalışmalara kaynak teşkil edecek potansiyeldedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this research, it was aimed to determine the antifungal properties of some algae isolated from the Erzincan Karasu River. Material and Methods: Antifungal properties of algae (Cladophora crispata and Gloeotila subconstricta) isolated from benthic habitats of Erzincan Karasu River by mechanical isolation method, on some fungi (Penicillium sp., Alternaria alternata, Botrytis cinerea) isolated from vineyards in Erzincan Merkez villages and purified in culture medium, were investigated by disc diffusion method. Results: The antifungal effects of methanol extracts of Cladophora crispata and Gloeotila subconstricta (Basionym: Ulothrix subconstricta) on Penicillium sp., Alternaria alternata and Botrytis cinerea fungi were determined in the culture medium.It was effective against the fungi Cladophora crispata, Botrytis cinerea and Alternaria alternata. Penicillium sp showed resistance. Gloeotila subconstricta was effective on A. alternata, Penicillium showed resistance too. Conclusion: As a result of the tests carried out in the culture medium, relatively good antifungal properties were observed in the studied algae and significant results were recorded against the fungi that were effective in the gardens in Erzincan. In this respect, the pharmaceutical properties determined in the algae that are the subject of the study have the potential to be a source for future studies with detailed compound analyzes as a result of increasing the amount of algae by producing them.