Crowe tip IV gelişimsel kalça displazisi için subtrokanterik oblik kısaltma osteotomisi tekniği ile yapılan total kalça artroplastisinin sonuçları
Results of total hip arthroplasty with subtrochanteric oblique shortening osteotomy technique for crowe TYPE İV developmental dysplasia of the hip
- Tez No: 797692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yüksekte kalça çıkığı olarak da bilinen Crowe tip IV displazik kalça eklemleri için uygulanan subtrokanterik oblik kısaltma osteotomisi ile kombine sementsiz total kalça artroplastisinin uzun dönemde sonuçlarının değerlendirilmesidir. Yöntem: Geriye dönük olarak subtrokanterik oblik kısaltma osteotomisi ile eş zamanlı sementsiz total kalça artroplastisi uygulanan 40 hastanın 52 kalça eklemini fonksiyonel skorlar, komplikasyonlar, radyografik sonuçlar açısından değerlendirdik. Bütün hastalar ameliyat öncesi Crowe IV (yüksekte kalça displazisi) eklemine sahipti. Hastaların 34' ü kadın 6' sı erkekti. Yaş ortalaması 54,3' tü. Ortalama takip süresi 108,2 ay oldu. Eklem yüzü kombinasyonu olarak 24 kalçada metal-polietilen, 16 kalçada seramik-seramik, 12 kalçada metal-metal kombinasyonu kullandık. Çoğunlukla dikdörtgen kesitli femoral stem kullanıldı. Bulgular: Harris kalça skoru ortalama olarak 43,5' dan 89,2' ye yükseldi. Merle d'aubigne-Postel kalça skorunda ortalama relatif sonuç değeri 13,6 oldu. Benzer şekilde SF-12 testi ile kalça sakatlığı ve osteoartrit sonuç skoru, eklem replasmanı testi skorlarında da önemli gelişme oldu. Trokanter majorun distalizasyonu ortalama olarak 7,2 cm oldu. Osteotominin kaynama zamanı ortalama olarak 4,1 ay oldu. Revizyon yapılan kalça oranı %23,1 oldu. Osteotomi hattında nonunion %5,8, intraoperatif kırık %36,5 ve ameliyat sonrası dislokasyon %13,5 oranında görüldü. 2 hasta da kalıcı sinir hasarı gelişti. Asetabuler inklinasyon ortalama 54,1 derece oldu. Seramik-seramik eklem yüzeyi kombinasyonu olan kalçaların %87,5' i hiç implant revizyon ameliyatı olmadı. Son kontrolde trendelenburg test pozitifliği %26,9 oldu. Sonuçlar: Oblik kısaltma osteotomisi ile eş zamanlı sementsiz total kalça artroplastisi ameliyatı yetişkin yüksekte kalça displazisi tedavisinde memnuniyet verici ve etkili bir tedavidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the long-term results of cementless total hip arthroplasty combined with subtrochanteric oblique shortening osteotomy for Crowe type IV dysplasia hip joints, also known as high hip dislocation. Methods: We retrospectively evaluated 52 hip joints of 40 patients who underwent subtrochanteric oblique shortening osteotomy and simultaneous cementless total hip arthroplasty in terms of functional scores, complications, and radiographic results. All patients had preoperative Crowe IV (high hip dysplasia) joint. 34 of the patients were female and 6 were male. The mean age was 54.3. The mean follow-up period was 108.2 months. We used metal-polyethylene combination in 24 hips, ceramic-ceramic in 16 hips, and metal-metal combination in 12 hips as joint surface combination. Mostly rectangular femoral stems were used. Results: Harris hip score increased from 43.5 to 89.2 on average. The mean relative outcome value in the Merle d'aubigne-Postel hip score was 13.6. Similarly, there was a significant improvement in hip disability and osteoarthritis outcome score, joint replacement test scores with the SF-12 test. The mean distalization of the trochanter major was 7.2 cm. The mean time to union of the osteotomy was 4.1 months. The rate of the revised hip was 23.1%. Nonunion in the osteotomy line was seen in 5.8%, intraoperative fracture in 36.5% and postoperative dislocation in 13.5%. Permanent nerve damage developed in 2 patients. Acetabular inclination was 54.1 degrees on average. 87.5% of hips with a ceramic-ceramic joint surface combination had no implant revision surgery. Trendelenburg test positivity was 26.9% at the last control. Conclusion: Simultaneous cementless total hip arthroplasty with oblique shortening osteotomy is a satisfactory and effective treatment for adult high hip dysplasia.