Ursula K. Le Guin romanlarında kadınlık durumu bağlamında özgürlük ve mülkiyet
The concept of the condition of women on terms of freedom and property in the novels of Ursula K. Le Guin
- Tez No: 797690
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sosyoloji, American Culture and Literature, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ursula K. Le Guin romandan şiire, şiirden denemeye farklı türlerde üretmiş olduğu yapıtlarla, özellikle de bilim kurgu ve fantezi türlerinde yazdığı romanlarla adını dünyaya duyurmuş bir kadın yazardır. Le Guin Amerika Birleşik Devletleri'nde dünyaya gelir ve orada büyür. Yaşadığı mekânlar itibariyle tanıştığı çeşitli kültürden insanlar, ürettiği yapıtları da etkiler ve farklı özelliklere sahip karakterler yaratmasına zemin hazırlar. Yazarlık kariyeri boyunca Pulitzer ve Nebula gibi edebiyat alanında önemli bir yer tutan ödüllere layık görülür. Edebi kariyerinin altıncı yılından itibaren Le Guin kendi deyimiyle“bir kadın gibi”yazmaya başlar ve böylece toplumsal cinsiyet rollerinin de etkisiyle kaleme aldığı yapıtlar kadınlık durumu bağlamında büyük bir önem taşır. İlk yıllarda kadınlık durumunun pek farkında olmasa da sonraki yıllarda yazdığı Atuan Mezarları, Mülksüzler: İkircikli bir Ütopya ve Lavinia adlı romanlarında okurun karşısına kadınlık durumunun farkında bir yazar olarak çıkar. Bu düşünceden yola çıkarak, yaptığımız araştırmalar sonucunda, yazarın romanlarının kadınlık durumu açısından ayrıntılı olarak ele alınmadığını saptadık ve özellikle yukarıda adları verilen üç romanda kadın bağlamında özgürlük ve mülkiyet kavramlarına yaptığı vurgunun incelenmeye değer olduğu sonucuna vardık. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tarih boyunca farklı kültürlerin kadına bakış açısını anlatmak amacıyla kadınlık durumunu ele alarak, Amerika Birleşik Devletleri'nde kadınlık durumunu açımlamaya çalıştık. İkinci bölümü özgürlük ve mülkiyet kavramlarına ayırarak, bu iki kavramın anlamsal çerçevesini çizdik. Ayrıca burada Zygmunt Bauman'ın özgürlük tanımı üzerinde odaklandık. Üçüncü bölümde ise Le Guin'in yapıtlarında hem kadınlık durumu hem de özgürlük ve mülkiyet kavramlarına seçilen romanların analizini yaparak dikkat çektik. Ele aldığımız ilk yapıt olan Atuan Mezarları'ında, esaret altında olan bir kadının özgürlüğe olan yolculuğunu, iki farklı gezegende geçen Mülksüzler: İkircikli bir Ütopya'da iki farklı cinsiyet arasındaki dinamiklerin, mülkiyet kavramı çerçevesinde kadın açısından farklı boyutlar kazanışını ve son romanımız olan Lavinia'da da esaret altındaki bir prensesin özgürlüğe uzanan yolunu ele aldık. Sonuç olarak, bu çalışmada Le Guin'in yukarıda adları verilen üç romanında mülkiyet ve özgürlük temaları çerçevesinde kadınlık durumunu irdelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Ursula K. Le Guin is a female author who become popular throughout the world with the works that she produced from novel to poetry and from poetry to essay on the genres of science-fiction and fantasy. Le Guin was born in United States of America and she also grows up there. She meets people who are from different cultures, thanks to the place where she was grown, effects her to create characters who have different backgrounds and personalities. Throughout her writing career, she is honored by important awards on the field of literature such as Nebula and Pulitzer. After the sixth year of her writing career, for Le Guin she begins to write“like a woman”thus the texts that she writes has a great deal of importance on the women studies with the effect of gender roles. Even though she is not aware of the woman condition at the very beginning of her career, she shows herself to the readers as an author who is wholly aware of the situation of woman with the novels Tombs of Atuan, The Dispossessed: An Ambigious Utopia, and also Lavinia. As a result of our survey, on the basis of this thought we have found out that there isn't a detailed research and we found that especially the four novels are important on the case of woman condition as well as the terms of freedom and also property. Our thesis is consist of three chapters. In the first chapter, we studied the the point of view of different kind of cultures to woman with the aim of exploring woman situation in the United States of America. We explained the terms of liberty and property in the second chapter and drew a term map for these two terms. Moreover, we focused on the definition of freedom of Zygmunt Bauman. We examined four novels of Le Guin not only the term of liberty but also property in the third chapter. We tried to explain the journey of a woman who is in captivity in the first novel that we examined is Tombs of Atuan. In The Dispossessed: An Ambigious Utopia, we studied the dynamics of the sexes with the issue of property. Finally we explained the Lavinia as a novel which tells us a princess's the journey of freedom. As a result, in this thesis we tried to examine woman condition he novels which are named above on the basis of property and liberty.