Konfor kuramı doğrultusundaki hemşirelik bakımının doğum eylemindeki girişimlere, annenin konforuna ve yenidoğan üzerine etkisi
The effect of nursing care in the line of comfort theory on interventions in labor, mother's comfort and newborn
- Tez No: 797694
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Bu çalışma, Kolcaba'nın Konfor Kuramı doğrultusunda verilecek hemşirelik bakımının doğum eylemindeki girişimlere, annenin konforuna ve yenidoğan üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın evreni, 01.06.2022-01.12.2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine doğum için başvuran gebeler oluşturmuştur. Araştırmayı katılmayı kabul eden ve riskli gebeliği olmayan girişim grubunda 32 ve kontrol grubunda 32 olmak üzere toplam 64 gebeden oluşmuştur. Veriler, ''Sosyo-demografik ve Obstetrik Bilgilere İlişkin Soru Formu'', ''Doğum Süreci (Partogram) ve Sonuçları Formu'', ''Konfor Davranışları Kontrol Listesi (KDKL)'', ''Genel Konfor Ölçeği'' ile toplanmıştır. Girişim grubuna Kolcaba'nın konfor kuramına göre yapılandırılmış hemşirelik bakımı, Kontrol grubuna rutin uygulanan hemşirelik bakımı uygulanmıştır. Kategorik ölçümler sayı yüzde olarak özetlenmiştir. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, kullanılmıştır. Değişkenlerin dağılımı Kolmogorov Simirnov test ile ölçülmüş, nicel bağımsız verilerin analizinde bağımsız örneklem t test, Mann-Whitney U test kullanılmıştır. Bağımlı nicel verilerin analizinde wilcoxon testi kullanılmış ve nitel bağımsız verilerin analizinde Ki-Kare Test, Ki-Kare test koşulları sağlanmadığında Fischer Test kullanılmıştır. Ölçek sorularının iç tutarlılığı Cronbach Alpha ile belirlenmiştir. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Girişim grubunda yer alan gebelerin yaş ortalamaları 26.7±4.9 ile kontrol grubunda yer alan gebelerin yaş ortalamaları 26.5± 4.6 arasında anlamlı fark olmadığı bulunmuştur. Latent faz süresinin girişim grubunda ortalama 360.8±61.6 dakika iken, kontrol grubunda 402.5±80.7 dakika olarak saptanmıştır. Aktif faz sürelerinin ise, girişim grubunda ortalama 160.2±31.1 dakika iken, kontrol grubunda ortalama 235.3±43.2 dakika olduğu görülmüştür. Geçiş faz süreleri incelendiğinde ise, girişim grubunda ortalama 39.7±14.0 iken, kontrol grubunda ortalama 58.6±20.2 dakika olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF NURSİNG CARE İN THE LİNE OF COMFORT THEORY ON INTERVENTİONS İN LABOR, MOTHER'S COMFORT AND NEWBORN Objective: This study was conducted as a randomized controlled experimental study to examine the effect of nursing care to be given in line with Kolcaba's Comfort Theory on interventions in labor, mothers' comfort, and newborns. Method: The study population consisted of 64 pregnant women who applied to Ege University Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic for delivery between 01.06.2022 and 01.12.2022, and did not have a risky pregnancy. The data were collected with the“Question Form on Socio-demographic and Obstetric Information,”“Birth Process (Partogram) and Outcomes Form,”“Comfort Behaviors Checklist (CCL),”and“General Comfort Scale.”Nursing care structured according to Kolcaba's comfort theory was applied to the intervention group, and routine nursing care was applied to the control group. In the descriptive statistics of the data, mean and standard deviation were used. Categorical measures are summarized as numbers and percentages. The distribution of variables was measured with the Kolmogorov-Smirnov test, and the independent sample t-test and Mann-Whitney U test were used to analyze independent quantitative data. The Wilcoxon test was used to analyze dependent quantitative data, the Chi-Square Test was used to analyze independent qualitative data, and the Fischer Test was used when the Chi-Square Test conditions were not met. Cronbach Alpha determined the internal consistency of the scale questions. SPSS 28.0 program was used in the analysis. Results: It was found that the mean age of the pregnant women in the intervention group 26.7±4.9 and the mean age of the pregnant women in the control group (26.5± 4.6) were equal. While the mean duration of the latent phase was 360.8±61.6 minutes in the intervention group, it was 402.5±80.7 minutes in the control group. The active phase durations were 160.2±31.1 minutes in the intervention group and 235.3±43.2 minutes in the control group. When the transition phase durations were examined, it was found that the average was 39.7±14.0 minutes in the intervention group, while it was 58.6±20.2 minutes in the control group.