Photovoltaic cells anomaly classification using deep learning techniques
- Tez No: 797697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yıllarda, güneş fotovoltaik (PV) sistemleri, çevre dostu enerji hasadı alanında yaygın bir kullanım görmüştür. Ek olarak, birimlerin kullanım ömürlerinin sonuna ulaşma oranı da artıyor. Kurşun, kalay ve kadmiyum gibi ağır metaller güneş modüllerinde bulunabilir ve çevreye zarar verebilir. Güneş modülleriniz için düzenli denetimler ve bakım, kullanım ömürlerini uzatmak, enerji israfını azaltmak ve çevreyi güvenli tutmak için çok önemlidir. Bu tez, anormal davranış sergileyen güneş modüllerini verimli bir şekilde taramak ve kategorize etmek için PV hücre elektrolüminesansı (EL) ve derin öğrenme tekniklerini kullanan bir sistem önermektedir. Derin sinir ağları, anormallikleri doğru bir şekilde tahmin edebilir ve anormallik türlerini sınıflandırabilir. PV hücre elektrolüminesansını kullanarak, anormal güneş modüllerini kesin olarak tahmin etmek ve sınıflandırmak için artık ağ mimarisine ve topluluk teknolojisine dayalı evrişim sinir ağı teknikleri öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
In recent years, solar photovoltaic (PV) systems have seen widespread use in the field of environmentally friendly energy harvesting. Additionally, the rate at which units reach the end of their useful life cycle is increasing. Heavy metals like lead, tin, and cadmium can be found in solar modules and cause environmental damage. Regular inspections and maintenance for your solar modules are essential to extending their useful life, cutting down on energy waste, and keeping the environment safe. This thesis proposes a system that uses PV cell electroluminescence (EL) and deep learning techniques to efficiently screen for and categorize solar modules that exhibit anomalous behaviour. Deep neural networks can accurately predict anomalies and classify types of anomalies. Using PV cell electroluminescence, we propose convolution neural network techniques based on residual network architecture and ensemble technology to precisely forecast and classify anomalous solar modules.