A system dynamics model of lean and BIM interaction
Yalın ve BIM etkileşiminin bir sistem dinamiği modeli
- Tez No: 797698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY DEMİRKESEN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Doğasında birçok açıdan karmaşık ilişkiler bulunan inşaat sektörü, bu ilişkilerin sonucunda proje bütçesinin aşılması ve zaman gecikmeleri başta olmak üzere birçok sorunu da beraberinde getirebilmektedir. Ayrıca diğer sektörlere göre teknolojik gelişmelerin ve performans iyileştirmelerinin daha yavaş geliştiği inşaat sektörü verimsiz çalışma koşullarının ve israfın yaygın olarak ortaya çıktığı bir sektördür. Yalın uygulamalar, israfı azaltırken katma değeri en üst düzeye çıkarmayı amaçlar. Yalın uygulamaların en önemli katkısı organizasyon ve üretim hattında yapılacak revizyon ve iyileştirmelerle müşteri memnuniyetini arttırmayı hedeflemesidir. Yalın uygulamalar yıllardır farklı sektörlerde uygulanmakta ve son zamanlarda inşaat sektöründe ilgi görmektedir. Örneğin, sürekli iyileştirme ilkesi (KAIZEN), hata engelleme uygulamaları (Japonca'da poka-yoke) ve görsel öğeler (Kanban kartları, Andon uygulamaları vb.) inşaat projelerinde kullanılan performans iyileştirme yöntemleri arasındadır. Yalın uygulamalar, süreç iyileştirme ve işyeri organizasyonu açısından son derece önemli olsa da inşaat sektöründe verimliliği artırmak için başka iyileştirme tekniklerine de ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın temel amacı, Yalın uygulamaları ve Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) araçlarını entegre ederek inşaat projelerinin daha yüksek verimlilikle yürütülmesini sağlamaktır. Derinlemesine bir literatür çalışmasına dayalı olarak yapılan çalışmada, Yalın uygulamalar ve BIM süreçlerindeki ortak bileşenler belirlenerek detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Ayrıca Yalın uygulamalar ve BIM araçlarının entegrasyonunu araştırmak için uzmanlarla görüşmeler yapılmış ve bu görüşmelerin sonuçlarına göre kavramsal bir sistem dinamiği modeli (SDM) oluşturulmuştur. Sistem dinamiği modeli ile bu sinerji arasındaki etkileşim kavramsal bir model üzerinden açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction industry, which has many complex relations in its nature, may bring many problems, especially exceeding the project budget and causing time delays. In addition, the construction sector may generate inefficient working conditions and waste due to the low adoption of technological developments and performance disclosures compared to other sectors. Lean applications aim to maximize added value while reducing waste. The most important contribution of Lean implementation is to increase customer satisfaction through performance improvements and revisions in production and workplace organization. Lean tools and techniques, being already implemented in various sectors, have recently gained considerable attention in the construction industry. For example, the principle of continuous improvement (KAIZEN), error-proofing applications (poka-yoke), and visual display tools (Kanban cards, Andon applications, etc.) help to demonstrate performance characteristics in construction projects. Besides the proven benefits of Lean practices, the construction industry further needs other techniques to improve productivity. The main purpose of this study is to show the synergy and integration between Lean applications and Building Information Modeling (BIM) tools to guide construction companies to experience higher performance in their projects. In the study, based on an in-depth literature study, common components in Lean applications and BIM processes were determined and analyzed in detail. To better reflect the relationship between Lean and BIM, a questionnaire was designed and administered to construction professionals. Based on the questionnaire results, a conceptual system dynamics modeling (SDM) of Lean and BIM interaction was revealed. The relations were further discussed over the model accordingly.