Anadolu mandası malaklarında kolostrum ve kan serumundaki immunglobulin G, A, M (IgG, IgA, IgM), insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) ve laktoferrin düzeylerinin büyüme özellikleri ve yaşama gücü üzerine etkileri
Effects of immunoglobulin G, A, M (IgG, IgA, IgM), insulin-like growth factor-1 (IGF-1) and lactoferrin levels in colostrum and blood serum on growth properties and viability of Anatolian buffalo calves
- Tez No: 797705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Malakların doğumdan sonraki erken dönemde yeterli pasif bağışıklık kazanması, yüksek yaşama gücü ve optimum düzeyde büyüme performansı kolostrumla aldığı immunglobülinler (Ig'ler) ve diğer biyoaktif bileşenlerin düzeyine bağlıdır. Bu çalışmanın amacı, malaklara içirilen ilk sağım kolostrumundaki Ig'ler, IGF-1 ve laktoferrrin düzeylerinin yanı sıra, serum Ig'leri, IGF-1 ve laktoferrin düzeylerinin büyüme performansı ve yaşama gücü üzerindeki etkilerini belirlemektir. Ayrıca, ilk sağım kolostrumundaki ve malakların serumlarındaki bu biyoaktif bileşenlerin düzeyleri üzerinde etkili olabilecek çevresel faktörlerin etkisi araştırılmıştır. Araştırma, Samsun ili Bafra ilçesindeki beş özel işletmede gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın materyalini 86 baş Anadolu mandası ve onlardan doğan malaklar oluşturmuştur. Kuru dönemdeki vücut kondisyon puanları (VKP) '1' (çok zayıf) ve '5' (çok yağlı) arasında değerlendirilmiştir. Kolostrum örneklerinde kuru madde (KM), yağ, yağsız kuru madde (YKM), protein ve laktoz düzeyleri belirlenmiştir. Bununla birlikte, ilk sağım kolostrumu, malakların doğumdan sonra 24-48. saatler arasında ve 28. günde malaklardan alınan kan örnekleri özel bir laboratuvarda gönderilerek IgG, IgM, IgA, IGF-1 ve laktoferrin düzeyleri ELİSA yöntemi ile belirlenmiştir. Büyüme özelliklerinin belirlenmesi için 0-6 aylık yaş dönemindeki canlı ağırlık (CA) ve vücut ölçüleri alınmıştır. Kuru dönem VKP değeri yüksek olan mandaların kolostrumundaki KM, yağ ve IgG düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Yüksek IgG ve IGF-1 düzeyi içeren kolostrumla beslenen malakların 0-30 günlük yaş dönemindeki günlük canlı ağırlık artışının (GCAA) daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Doğumdan sonraki 24-48. saatler arasındaki serum IgG düzeyi yüksek olan malakların farklı yaş dönemlerindeki GCAA değeri daha yüksek bulunmuştur. Malakların 0-30 ve 31-60 günlük yaş dönemlerinde en sık rastlanılan hastalığın ishal olduğu tespit edilmiştir. Ancak, malakların 24-48. saatler arasındaki serum IgG, IgA ve IgM düzeyleri yüksek olanların 0-6 aylık yaş dönemindeki yaşama gücünün daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Doğumdan sonraki 24-48. saatler arasındaki düşük serum IgG düzeyine sahip olan malaklara göre yüksek serum IgG düzeyine sahip olanlarda ishal gözlenmemiştir. Ayrıca, Anadolu mandası malaklarının yaşama gücünün yüksek olduğu ve malak ölümlerinin asgari düzeyde (%5.91) olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, iyi kaliteli kolostrumla beslenen ve yüksek serum IgG düzeyine sahip malakların büyüme performansını ve yaşama gücünün daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sufficient passive immunity, high viability and optimum growth performance of buffalo calves in the early postpartum period depend on the level of immunoglobulins (Ig's) and other bioactive components receive with colostrum. The aim of this study was to determine the effects of Ig's, IGF-1 and lactoferrin levels in the first milking colostrum fed to buffalo calves as well as serum Ig's, IGF-1 and lactoferrin levels on growth performance and vitality. In addition, the effect of environmental factors on the levels of these bioactive components in the first milking colostrum and in the serum of thebuffalo calves was also investigated. The research was carried out in five private farms in Bafra district of Samsun province. The Anatolian buffaloes (86 cows) and calves were used in the study. The body condition scores (BCS) in the dry period were evaluated between '1' (very thin) and '5' (very fat). The dry matter (DM), fat, solid non fat (SNF), protein and lactose levels were determined. In addition, blood samples taken from the first milking colostrum, 24-48 h and 28 d after birth, were sent to a private laboratory and IgG, IgM, IgA, IGF-1 and lactoferrin levels were determined by ELISA. To determine the growth characteristics, body weight (BW) and body measurements at the age of 0-6 months were taken. In the dry period, DM, fat and IgG levels in the colostrum of buffaloes with high BCS were found to be higher. It was determined that buffalo calves fed with colostrum containing high IgG and IGF-1 levels had higher daily live weight gain (DLWG) at the age of 0-30 d. The bufallo calves with high serum IgG levels within 24-48 h after birth had higher DLWG values in different age periods. The diarrhea was found to be the most common disease in the 0-30 d and 31-60 d age periods of calves. However, it was determined that buffalo calves with high serum IgG, IgA, and IgM levels in 24-48 h had higher survivability at the age of 0-6 mo. The diarrhea was not observed in buffalo calves with high serum IgG levels within 24-48 h after birth. In addition, it was determined that Anatolian buffalo calves had a high survivability and their deaths were at a minimum level (%5.91). As a result, it was concluded that buffalo calves fed with good quality colostrum and having high serum IgG had higher growth performance and viability.