التَّخَيُّل التّاريخيّ في السّيرة الرّوائيَّة الغيريَّةدراسةٌ مقارنةٌ بينَ روايات مقبول العلوي وجان دوست
Makbûl el-'Allâvî ve Can Dost'un biyografik romanlarda tarihî kurgu / Historical imagination in the biography of the heterosexual novelist, a comparative study between the novles of Maqbool al-Alawi and Jan Dost
- Tez No: 797706
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ, PROF. DR. NADYA HANAWI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışmada Makbûl El-allavî ve Can Dost'un biyografik romanlarından üçer tanesini örnek alarak 'tarihsel kurgu' inceleyeceğiz. Giriş bölümünde araştırmacı tarihi kurgunun değişim ve sorun arasındaki tarihsel kurgu kavramını sunmuş ve bu kavramın Arap edebiyatındaki tarihî roman ve ona ilişkin eleştirel görüşlerin yerine geçmesini önermiştir. Bu bağlamda romanın tarihle ilişkisinin teori yönüne, tarihi kurgu teriminin oluşumuna ve daha sonra onun yerine nasıl konulacağına değinmiş, Romanda tarihi çağrıştırmak, onu incelemek, romancı tarafından yeniden okumak ve romanı formüle etmek için, tarihçi Abdullah İbrahim'in tarihi kurgu görüşü etrafında dönen eleştirmenlerin görüşleri üzerinden en önemli sorunlardan bahsetmiştir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi soruyu yanıtlamaya yönelik bir çalışma: Tarihsel hayal gücü kavramı nedir? Bu terimin değiştirilmesindeki sorun nedir? Arap ve Kürt romanlarında bu tarz var mı? Ve nasıl kullanılır ve kabul görmüş romancılarda nasıl kullanılır? Ve ne kadar uyumlular? Roman metinleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir? Bu benzerlik ve farklılık mı, tesadüf mü yoksa düşüncelerin telepatisi mi? Ya da dini miras ve ortak kültür nedenidir. Araştırmacı bu konuyu önemi ve yeniliği nedeniyle seçti, ancak her iki yazar da romanın bu stilini yazmakta ve ayrıca entelektüel ve üslup yakınsaması, dilsel benzerlik ve anlatı tekniklerinin teknik kullanımında mükemmeldi. romanda anlatının sürdürülmesinde büyük rol oynayan anlatı tekniklerinin kullanılmasındaki benzerlikler ve farklılıklar. Arapça ve Kürtçe kütüphanelere hizmet vermektedir ve daha önce hiçbir araştırmacı ve bilim adamı onu ele almamıştır. Tarihi Kurgu kavramı, sorunlardan ve onunla ilgili farklı eleştirel görüşlerden muzdarip olduğundan, araştırma, en önemli eleştirmenlerin görüşlerine değinerek bunu açıklamaya çalışmıştır. Romanlarda din ve siyaset, entelektüel ve güç, hüzünlü aşk, kıskançlık ve imrenme, su ve susuzluk, suikast yoluyla cinayet ve intihar ve üç numarayı kullanma teması gibi bir dizi temayı incelemenin yanı sıra. Bu temalar tarihsel biyografinin hizmetindeydi ve her iki romancı tarafından kullanımlarındaki yakınlık ve benzerliklerle ayırt edildi. Çalışma, araştırmacının biyografi, miras, dini, kişisel ve şiirsel referanslardan her birine değindiği kurgusal metin ve tarihsel hayal gücü için en önemli referansları ortaya çıkardı. Metinlerarasılık ve onun tarihsel tahayyüldeki rolüne değinmenin yanı sıra, metinlerarasılığı başlıkla, metinlerarasılığı başlangıçla, metinlerarasılığı dini miras ve edebi mirasla ve tarihsel metinlerarasılığı ele aldı. tasavvurdan bahsedilmiş, yer ve yer betimlenmiş ve bunların tarihsel tasavvur üzerindeki etkileri anlatılmış ve sonuç bölümünde araştırmanın en önemli bulgularını vurgulayan bir takım epistemolojik sonuçlara yer verilmiştir. Ardından kaynaklar ve referanslar listesi ve ardından“Ek”gelir.
Özet (Çeviri)
In this study, the researcher dealt with“historical imagination”in the novels of Maqbool Al-Alawi and Jan Dost, as he took three novels for each of them in the heterosexual biography. The research dealt with“historical imagination”in the novels of Maqbool Al-Alawi and Jan Dost. The sample consists of three novels for each of the contemporary novelists in the heterosexual biography, and the study is an applied comparative study of the selected models. In which the two novelists focused on the narrative historical material, represented in the approach of historical imagination, as each of them excelled brilliantly in employing this concept and mastering it. This study is an attempt to answer a set of questions, including: What is the concept of historical imagination? What is the problematic issues with replacing this term? Does this style exist in writing Arabic and Kurdish novels? How is historical imagination employed by the novelists Maqbool Al-Alawi and Jean Dost And were they successful in employing it? What are the similarities and differences between the novel texts? And do this similarity and difference, Do the thoughts agree accidentally with each other? or happen by common divisors of the religious heritage, and common cultures? The researcher chose this topic for its importance and novelty, although the two writers excelled in writing this style of the novel, as well as the intellectual and stylistic convergence, the linguistic similarity, and the technical employment of narrative techniques. Novelists revealing aspects of similarities and differences in employing narrative techniques that have a major role in the process of perpetuating the narrative in the novel. It serves the Arabic and Kurdish libraries, and none of the researchers or scholars has ever written on this subject. Since the concept of historical imagination suffers from problematic issues and different critical opinions about it, the research tried to clarify this by mentioning the most important critics' opinions. In addition to studying a set of themes in the novels, including religion and politics, intellectual and power, sad love, jealousy and envy, water and thirst, murder by assassination and suicide, and the theme of employing the number three. These themes were in the service of historical biography and were distinguished by their closeness and similarity in their use by both novelists. The study revealed the most important references for fictional text and historical imagination, through which the researcher touched on each of the references from biography, heritage religious, personal, and poetic references. In addition to mentioning the intertextuality and its role in the historical imagination, it dealt with the intertextuality with the title, the intertextuality with the initiation, the intertextuality with the religious heritage and with the literary heritage, and the historical intertextuality. Temporal paradoxes and historical imagination were mentioned, and the place and place were described as their impact on historical imagination, and the conclusion included a number of epistemological conclusions that highlight the most important findings of the research. Then comes the list of sources and references, followed by“Appendix”.