Kökleri nervus alveolaris inferior ile ilişkili bilateral mandibular 3. molar dişlerde konsantre büyüme faktörü uygulanan koronektomi operasyonunun post-operatif klinik ve radyolojik değerlendirilmesi
Post-operative clinical and radiological evaluation of coronectomy operation with concentrated growth factor in bilateral mandibular third molars associated wiİth nervus alveolaris inferİor
- Tez No: 797704
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KOCA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Gömülü mandibular üçüncü molar dişlerinin çekim kararı verilirken hastalık ve semptom bulgularının olup olmamasına göre değerlendirilmektedir. Birçok durumda ilgili dişlerin operatif çekimi rutin olarak yapılabilmektedir. Ancak gömülü mandibular üçüncü molar dişlerin nervus alveolaris inferior ile ilişkili olduğu bazı durumlarda dişlerin çekimi önemli post operatif komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu durumu önlemek amacıyla tanımlanan“Koronektomi”uygulaması sayesinde semptom ve hastalık bulgularına yol açan etken ortadan kaldırılırken köklere ve nervus alveolaris inferiora dokunulmadığı için post operatif sinir komplikasyonları önlenmiş olur. Konsantre Büyüme Faktörü (KBF) uygulamasının yara iyileşmesine ve post operatif hasta konforuna olumlu etkisi son yıllarda yapılan çalışmalarda bildirilmiştir. Biz de çalışmamızda kökleri nervus alveolaris inferior ile ilişkili mandibular üçüncü molar dişlere koronektomi uygulamasıyla birlikte KBF yerleştirilerek post operatif parestezi, ağrı ve ödem gibi komplikasyonları azaltmayı hedefledik. Çalışmamız Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir. Burada yapılan detaylı gözlem ve muayeneler sonucunda kökleri nervus alveolaris inferior ile ilişkili olduğu tespit edilen ve“Koronektomi”endikasyonu konulmuş olan 35 hasta çalışmaya kabul edilmiştir. Standardizasyonun sağlanabilmesi adına bilateral vertikal pozisyonda gömülü dişlere sahip olan hastaların seçilmesine özen gösterilmiştir. Bilateral koronektomi işlemini takiben bir tarafa hastanın kendi venöz kanından elde edilen konsantre büyüme faktörü uygulandıktan sonra cerrahi bölge primer olarak kapatılmıştır. Diğer taraf ise koronektomi işleminin ardından primer kapatılmıştır. Post operatif ödem miktarının değerlendirilmesi için hastalar post operatif 2. ve 7. gün kontrol edilmiştir. Ağrı dereceleri ise 7 günlük süre içerisinde VAS ile kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel değerlendirme için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Anabilim Dalı'nda analiz edildikten sonra tarafımıza bildirilmiştir. Buna göre konsantre büyüme faktörü uygulamasının post operatif ağrı ve ödem üzerinde hastalar açısından olumlu bir etkiye neden olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak koronektomi işleminden sonra hiçbir hastada post operatif sinir hasarı yaşanmamıştır. Konsantre büyüme faktörünün koronektomi operasyonu sonrası ödem ve ağrı oluşumunu minimalize ettiği görülmüştür. Koronektomi ve konsantre büyüme faktörünün post operatif hasta konforuna etkisini değerlendirebilmek amacıyla ödem ve ağrı dışında alveolit, kanama, enfeksiyon, kök migrasyonu üzerine etkisi, kemik remodelasyonu hızına etkisi gibi konularda daha fazla sayıda hasta grubu içeren çalışmalara ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler; koronektomi, gömülü mandibular üçüncü molar, konsantre büyüme faktörü, ağrı, ödem, parestezi.
Özet (Çeviri)
The decision to extract impacted mandibular third molars is evaluated according to the presence of disease and symptom findings. In many cases, operative extraction of the involved teeth can be performed routinely. However, in some cases where impacted mandibular third molars are associated with the nervus alveolaris inferior, extraction of the teeth may cause significant postoperative complications. Thanks to the“Coronectomy”operation, which was defined to prevent this situation, the factor causing the symptoms and disease findings is eliminated, while post-operative nerve complications are prevented as the roots and nerve alveolaris inferior are not touched. The positive effect of Concentrated Growth Factor (CGF) application on wound healing and postoperative patient comfort has been reported in studies conducted in recent years. In our study, we aimed to reduce the complications such as post-operative paresthesia, pain and edema by placing CGF together with the operation of coronectomy on the mandibular third molar teeth that roots are associated with the nervus alveolaris inferior. Our study was carried out at Ege University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery. As a result of detailed observations and examinations made here, 35 patients whose roots were found to be related to the nervus alveolaris inferior and who were indicated for“Coronectomy”were included in the study. In order to ensure standardization, care was taken to select patients with impacted teeth in the bilateral vertical position. After the bilateral coronectomy procedure, concentrated growth factor obtained from the patient's own venous blood was applied to one side, and the surgical site was closed primarily. The other side was primary closed after the coronectomy procedure. In order to evaluate the amount of post-operative edema, the patients were checked on the post-operative 2nd and 7th day. Pain degrees were recorded with VAS over a 7-day period. The obtained data were reported to us after being analyzed for statistical evaluation in Ege University Faculty of Medicine, Department of Biostatistics and Medical Informatics. Accordingly, it was understood that the application of concentrated growth factor had a positive effect on postoperative pain and edema for the patients. In conclusion, none of the patients experienced post-operative nerve damage after coronectomy. It has been observed that concentrated growth factor minimizes edema and pain formation after coronectomy operation. In order to evaluate the effect of coronectomy and concentrated growth factor on postoperative patient comfort, studies involving more patient groups are needed on subjects such as alveolitis, bleeding, infection, effect on root migration, effect on bone remodeling rate, apart from edema and pain. Keywords; coronectomy, impacted mandibular third molar, concantred growth factor, pain, edema, paresthesia.