Üropatojen escherichia coli izolatlarında kinolon direncinin yıllar içindeki değişiminin araştırılması
Üropatojen escherichia coli i̇zolatlarinda kinolon direncinin yillar i̇çindeki değişiminin araştirilmasi
- Tez No: 797727
- Danışmanlar: UZMAN SERAP GENÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Üropatojen Escherichia coli izolatlarının hızla artan antibiyotik direnci karşısında her merkezin kendi direnç oranlarını takip etmesi önem kazanmaktadır. Hastanemizdeki üropatojen E.coli izolatlarının kinolon grubu antibiyotiklere direnç oranlarını, son 6 yıl içindeki değişimi ve diğer antibiyotik dirençleriyle korelasyonunu araştırmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji laboratuvarında Ocak 2003-Aralık 2008 tarihleri arasında üropatojen olarak izole edilen E.coli izolatlarının antibiyotik duyarlılıkları retrospektif olarak değerlendirildi. Her hastanın ilk izolatı çalışmaya alındı. Çalışmayı oluşturan 5543 izolatın %27'si siprofloksasine, %26,5'i ofloksasine, %21,4'ü gentamisine, %15,4'ü amikasine dirençli olup %11,9'u genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üretmekteydi.
Özet (Çeviri)
Aim: In face of rapidly increasing antibiotic resistance among urinary Escherichia coli (E.coli) isolates, it is important to follow the own resistance rates off all centers. Material and Methods: This study was conducted in order to investigate the ressistance rates of urinary E.coli isolates aganist floroquinolones,the changing rates over the last 6 years and the correlation with resisitance rates of other antibiotics in our hospital.Antibiotic susceptibilities of urınary E.coli isolates between January 2003 and December 2008 at the Clinical Microbioloy Laboratory of the Dr. Lütfi Kırdar Kartal Trainning and Research Hospital was evaluated retrospectively. The first isolate of each patient was taken to the study. All patients signed the free and informed consent form. The authors has no conflicts of interest to declare, and the authors declared that this study has received no financial support.