Antrenörlerin özyeterlik durumları ve mesleki etik ilkelerine uyma düzeylerinin belirlenmesi
Determining the self-efficacy status of trainers and their level of compliance with the principles of professional ethics
  1. Tez No: 797734
  2. Yazar: ZAHİDE SENA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KANGALGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak görev yapan antrenörlerin mesleki öz yeterlilik durumları ve mesleki etik ilkeleri öğrenmek amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya Türkiye geneli Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde farklı kademelerde görev yapan antrenörler dahil edilecektir. Çalışmada Kayır ve Özbek (2019) tarafından geliştirilen“Antrenörlerin Meslek Etiği Davranışları Ölçeği”ve Çalık (2020) tarafından geliştirilen,“Antrenör Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılacaktır. Veriler SPSS programında analiz edilecektir. Değişkenler için frekans ve yüzdenin yanı sıra aritmetik ortalama ve standart sapma, farklılaşma durumları, fark analizleri yapılmadan önce verilerin normal dağılım gösterip göstermediği çarpıklık ve basıklık değerleri ile incelenecektir. Elde edilen verilerin normal dağılım göstermesi veya normal dağılım göstermemesi durumuna göre parametrik veya non-parametrik testlere başvurulacaktır. Analizlerde anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilecektir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to learn the professional self-efficacy and professional ethical principles of the coaches working of the Ministry of Youth and Sports. Coaches working at different levels in Youth and Sports Provincial Directorates across Turkey will be included in the research. In the study,“Coach Ethics Behavior Scale”developed by Kayır and Özbek (2019) and“Trainer Self-Efficacy Scale”developed by Çalık (2020) will be used. The data will be analyzed in SPSS program. For the variables, besides frequency and percentage, arithmetic mean and standard deviation, differentiation status, whether the data show normal distribution before the difference analysis will be examined with skewness and kurtosis values. Parametric or non-parametric tests will be used, depending on whether the data obtained show normal distribution or not. The level of significance in the analyzes will be accepted as .05.