Gazneli Mes'ûd sonrası Gaznelilerin siyasî tarihi (1040-1186)
Political history of Ghaznavids after mas'ūd of Ghazni (1040-1186)
  1. Tez No: 797735
  2. Yazar: KEMAL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
963 senesinde Alp Tegin tarafından zapt edilen Gazne şehri Sebük Tegin ve oğlu Mahmûd zamanında kısa süre içinde ihtişamını artırmış, Orta Çağ'ın en güçlü Türk-İslâm devletlerinden birinin devlet merkezi haline gelmiştir. Devletin sınırları Hârezm, Horasan, Taberistan, Irâk-ı Acem, Sind ve Kuzey Hindistan'a kadar genişlemiştir. 1040 yılındaki Dandanakan mağlubiyetinden itibaren Gazne Devleti gittikçe güç kaybetmeye ve küçülmeye başlamıştır. Bu süreç içinde Sebük Tegin soyu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Kardeşler taht için birbirleriyle kanlı mücadeleler yapmıştır. Sultan Behrâmşâh, Selçuklu Sultanı Sencer'e tâbi bir şekilde yaşamayı kabul ederek Gazneli Devleti'ni vassal bir devlet konumuna sokmuştur. Son Gazneli Sultanı Hüsrev Melîk Büyük Selçukluların Tarih sahnesinden silinmesinden sonra Gurluların tâbiyeti altına girmiştir. Tüm bunlara rağmen Gazneli Devleti çağdaşlarından çok daha uzun süre siyasî varlığını korumayı başarmıştır. Nihayetinde devletin varlığı 1186 yılında Lahor'un zapt edilmesiyle sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
The city of Gazne, which was captured by Alptigin in 963, increased its glory in a short time during the reign of Sebüktegin and his son Mahmud, and became the state center of one of the most powerful Turkish-İslâmic states of Middle Ages. The borders of the state expanded to Khwarezm, Khorasan, Māzandarān, Iraq-i Adjam, Sind and Northern India. After the defeat of Dandanakan in 1040, the Ghazni state began to lose power and shrink. In this process, the Sebüktegin lineage was in danger of extinction. The brothers waged bloody struggles with each other for the throne. Sultan Bahramshah accepted to live under the rule of Sencer, Sultan of Seljuk, and made the Ghaznavid State a vassal state. In fact, the last Ghaznavid Sultan Ḵosrow Malek became the subject of the Ghurids after the Great Seljuks disappeared from the stage of history. Despite all of this, the Ghaznavid State managed to maintain its political existence for a much longer period of time than its contemporaries. Ultimately, the existence of the state ended with the capture of Lahore in 1186.