Assessment of hybrid RC building having various bearing isolators
  1. Tez No: 797741
  2. Yazar: MOHAMMED HASHIM JANABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetimde Muhasebe ve Finansal Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tabanı izole etmeye yönelik yaklaşımlar, bir sismik deprem sırasında kalite stabilitesini artırmada çok önemli bir unsur haline gelmiştir. Günümüzde, temel sıyrılması, sismik olarak aktif bölgelerdeki yapılar ve çerçeveler için temel bir düzenleme tekniği olarak rutin olarak kullanılmaktadır. Deprem mühendislerinin önemli amacı, bir yapıyı, bir deprem sırasında yapıya ve yapısal bileşenlerine gelebilecek hasarı en aza indirecek şekilde tasarlamak ve inşa etmektir. Bu tez, çok katlı bir binanın çeşitli parametrelerle dinamik analizini amaçlamaktadır. Çalışma ve doğrulama amacıyla, simetrik bir kat planına sahip on katlı bir RCC binası modeli ele alınmıştır. Çalışma, SAP 2000'in zaman tanım alanı tabanlı yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çeşitli yapısal bileşimler (RC, çelik ve hibrit yapılar), farklı izolatörler (kurşun kauçuk mesnetler (LRB), sürtünme sarkaç mesnedi, sabit ve mafsallı), yuva sayısı (3, 4 ve 5) ve kat sayısı bu tezde 168 modelde incelenmiştir (7, 10, 13 ve 19). Zaman periyodu, taban kesmesi ve kat yer değiştirmeleri gibi yapının tepkisi incelenir ve karşılaştırılır. Çalışma, depreme dayanıklılık için izolasyon yaklaşımlarının etkinliğini göstermiştir. Binanın en düşük sürüklenme katı nedeniyle, sürtünme sarkaç desteği diğer destek sistemlerine göre tercih edilmiştir. Bununla birlikte, bulgular, modelin Deprem yüküne dayanma kapasitesini gösteren kurşun kauçuk mesnetler (LRB) kullanıldığında yüksek bir zaman aralığı gösterse de, diğer mesnetlere kıyasla daha büyük kat kaymaları nedeniyle sismik yükler için sabit bir mesnet sistemi tercih edilmemektedir. türleri. Çelik yapının taban kesme açısından üstün olduğu görülmüştür. Yeni hibrit yapısal sistemlerin oluşturulması için çelik ve betonun birleştirilmesi, depreme dayanıklı tasarım için potansiyel bir strateji gibi görünüyor.
Özet (Çeviri)
Approaches to isolating the base have become a crucial element in enhancing quality stability during a seismic earthquake. In the present day, base detachment is routinely utilized as an essential arrangement technique for structures and frameworks in seismically active zones. The important objective of earthquake engineers is to design and build a structure in such a way that damage to the structure and its structural components during an earthquake is minimized. This thesis aims towards the dynamic analysis of a multi-story building with various parameters. For the sake of study and verification, a model of a ten-story RCC building with a symmetrical floor plan is considered. The study was conducted using SAP 2000's time-history-based software. Several structural compositions (RC, steel, and hybrid structures), different isolators (lead rubber bearings (LRB), friction pendulum bearing, fixed, and hinged), number of bays (3, 4, and 5), and number of floors were explored in 168 models in this thesis (7, 10, 13, and 19). The response of the structure, such as time period, base shear, and story displacements, is examined and compared. The study demonstrated the effectiveness of isolation approaches for earthquake resistance. Due to the building's lowest drift story, the friction pendulum support has been favored above other types of support systems. However, although the findings demonstrated a high time period when utilizing lead rubber bearings (LRB), which demonstrates the model's capacity to endure Earthquake load, a fixed support system is not favored for seismic loads due to the larger story drifts compared to other bearing support types. The steel structure was found to be superior in terms of base shear. Combining steel and concrete for the creation of new hybrid structural systems looks to be a potential strategy for earthquake-resistant design.