Biber türlerinin olgunlaşma dönemlerindeki kimyasal değişimi ve pun1 gen ekspresyonunun kapsaisinoid birikimi ile ilişkisi
Chemical change in maturation period of pepper species and the relationship of pun1 gene expression with capsaicinoid accumulation
- Tez No: 797742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BÜLENT ARPACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, farklı olgunlaşma dönemlerinin seçilen biber türlerinde bazı morfolojik, fizikokimyasal ve fitokimyasal özellikler ile acılık kaynağı olan kapsaisinoidlere ve acılıktan sorumlu genin ekspresyonu üzerine etkisi araştırılmıştır. C. annuum, C. baccatum ve C. chinense türü biberlerde çiçeklenme sonrası 20., 40. ve 60. günlerde alınan meyve örnekleri ile belirtilen analizler gerçekleştirilmiştir. Olgunlaşma ile Pun1 gen ekspresyon seviyesinin arttığı ve buna bağlı olarak kapsaisinod miktarının arttığı görülmüştür. Toplam fenolik ve toplam karotenoid madde miktarları çiçeklenme sonrası 60. günde; toplam antioksidan ve toplam flavonoid madde miktarları ise 40. günde en yüksek değerlerini almıştır. Bitki besin elementleri ve yağ asidi esterleri miktarı tüm türlerde çiçeklenme sonrası 40. günde en yüksek seviyelerdedir. Uçucu bileşenlerin miktarının en yüksek olduğu dönem ise çiçeklenme sonrası 20. gündür. Askorbik asit ve sitrik asit miktarları tüm türlerde çiçeklenme sonrası 60. günde en yüksek seviyede iken; malik asit çiçeklenme sonrası 40. günde, okzalik asit ise çiçeklenme sonrası 20. günde en yüksek seviyede belirlenmiştir. Sakkaroz ve fruktoz miktarları tüm türlerde çiçeklenme sonrası 40. günde maksimum seviyede olurken, glikoz miktarları C. baccatum hariç çiçeklenme sonrası 60. günde en yüksek seviyede ölçülmüştür. Yapılan çalışma ile olgunluk dönemlerinde analiz edilen türlerde kapsaisinoid birikimi ile Pun1 gen ekspresyon seviyelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca türlerin olgunlaşma ile kimyasal özelliklerindeki değişimlerin ortaya konması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different ripening periods of selected pepper species on some morphological, physicochemical and phytochemical properties and expression of the gene responsible for pungency and capsaicinoids were investigated. The specified analyzes were carried out with fruit samples taken on the 20th, 40th and 60th days after flowering in C. annuum, C. baccatum, and C. chinense peppers. It was observed that Pun1 gene expression level increased with maturation as the capsaicinoid amount increased. The highest total phenolic and total carotenoid contents were determined on the 60th day; total antioxidant and total flavonoid contents were the highest on the 40th day. The amount of plant nutrients and fatty acid esters are highest in all species at the 40th post-flowering day. The period with the highest amount of volatile components is the 20th day after flowering. While the highest ascorbic acid and citric acid levels were recorded on the 60th day after flowering in all species; malic and oxalic acids were determined at the highest level on the 40th and 20th day after flowering, respectively. As the sucrose and fructose were at the maximum level on the 40th day after flowering in all species, the glucose levels of two species were measured at the highest level on the 60th day after flowering, except for C. baccatum. The aim of study was to determine capsaicinoid accumulation and Pun1 gene expression levels in species analyzed at maturity stages. In addition, it was aimed to reveal changes in chemical properties with maturation.