Tıbbi abortus yapan kadınların yaşadığı psiko-sosyal sorunlara ilişkin nitel bir çalışma
Definition of the psychosocial problems of the women after medical abortus
  1. Tez No: 194961
  2. Yazar: SONAY AKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tıbbi abortus tanısı konan ve perinatal kayıp yasayan hastaların psikososyal sorunlarını belirlemek amacıyla, tanımlayıcı, kalitatif yöntemle gerçeklestirilmis bir arastırmadır. 02. 2006 ? 09. 2006 tarihleri arasında nternational Hospital Kadın Hastalıkları ve Dogum Servisinde, tıbbi abortus tanısı konulan gebelere uygulanmıstır. Toplam 11 hasta ile, odalarında sakin bir ortamda görüsülmüs, elle kayıt tutulmustur. Yaklasık 45 dakika süren karsılıklı görüsme yöntemi ile Tanıtıcı Bilgi Formu ve Yarı Yapılandırılmıs Soru Formu kullanılmıstır. Arastırma sonuçlarına göre; Hastaların yası 30.54 (± 5.26), gebelik sayısı 2.27 (± 1.19), yasayan çocuk sayısı 0.64 (± 0.67), gebelik haftasının 18.36 (± 7.57) ortalamalarında oldugu tespit edilmistir. Hastaların hepsinin fetal nedenlerden dolayı gebeliklerinde sorun oldugu, tanıyı ögrendiklerinde sok yasadıkları görülmüstür. Bu zor günleri atlatmada eslerinin ve ailelerinin desteginin olumlu yönde devam ettigini belirtmisler, sosyal çevrelerinden gelen destegi hos görülü yaklassalar da bu konudan uzun vadede bahsedilmesini tercih etmemislerdir. Çogunlukla fetüsler genetik arastırmaya gönderilmis, iki hastada ise aileler tarafından hastaya yansıtılmadan defin islemleri tamamlanmıstır. Hastaların bu konudaki görüsleri soruldugunda ailelerinin daha fazla üzülmemeleri için bu yolu seçtiklerine dair görüs bildirmislerdir. Hastaların çogunlukla daha sonraki gebeliklere ait endiselerinin oldugu, aynı olayları yasamaktan, genetik inceleme raporunun sonucunda çıkabilecek olumsuz sonuçlara istinaden kaygılar yasadıkları görülmüstür. Tüm hastaların hekimlerinin, yapılacak islemler hakkında bilgi verdikleri tespit edilmistir. Doktorların hastalarıyla, genetik arastırma sonucuna göre tekrar görüserek, gerekirse daha sonra danısmanlık için nerelere basvuracakları konusunda plan yaptıkları saptandı. Hastanede kaldıkları süreç içerisinde, aldıkları hizmetten memnun oldukları, personelin hastalara her islemde olumlu izlenimler bıraktıkları görülmüstür. Hastaların x 3 tanesi ile olan görüsme Kadın Hastalıkları ve Dogum Servisinde gerçeklestirilmistir. Bu konu arastırıldıgında hastanede genel olarak oda sıkıntısı yasandıgı ve hastaları mecburen servise almak zorunda kalındıgı tespit edilmistir. Ancak hastaları, bebek odasından uzak odalara alınmasına dikkat edildigi görülmüstür. Bu hastalarla yapılan görüsmeler sırasında odada bulunan Emzirme Protokollerinin asılı oldugu tabelenın odadan çıkarılmadıgı gözlemlenmistir. Ancak hastalar bu konuda herhangi bir rahatsızlık belirtmedikleri izlenmistir. Arastırma sırasında hastaların genel olarak tanıyı ögrendikten sonra çevrelerindeki herkesten, özellikle es ve saglık personelinden anlayıs bekledikleri tespit edilmistir. Sosyal çevrenin desteginin olumlu yönde katkısı oldugu, hastaların bu destegi yeterli buldukları ve daha fazlasına iliskin görüs bildirmedikleri görülmüstür. Hastaların yapılacak tedaviye yönelik endiselerinin bilgilendirme ile azaldıgı, daha çok gelecekte yasayacakları gebeliklere yönelik kaygılarının fazla oldugu izlenmistir. Gebeligin sonlandırılmasından sonra bebegi görmek istememeyi tercih ettiklerini, sebep olarak da gördüklerinin hafızalarında sürekli yer edinecegine iliskin endiseleriydi. Ailelerin de annenin, bebegi görüp daha fazla üzülmesini engellemek için saglık personellerini bu yönde yönlendirdikleri izlendi. Genel olarak, saglık personelinin yaklasımıyla ilgili sorun yasanmadıgı izlenmis, sadece bir hastanın doktorun tanıyı söylerken ne kadar rahat oldugundan söz etmis, bu rahatlıgı da hekimin bu olaylarla sık karsılasmasına bagladıgını belirtmistir. Ancak bu doktorun hastanın kendi hekimi oldugu, kurum doktoru olmadıgı ögrenilmistir. Hastaya bakım veren hemsirelerin hastaya yaklasımında empatik, anlayıslı, hastanın duygularını ifade etmesini destekleyen, ailenin bakım ihtiyaçlarını gidermeye çalıstıkları görüldü. Sadece bir hasta, saglık personelinin nasıl davranacagına iliskin belirsizlikten söz etmistir. Bu belirsizligin sebebinin, hastanın kurumun aynı zamanda çalısanı olması ve personelin de bu konudaki üzüntüsünün daha fazla olmasına baglanmıstır. Tüm bu verilerin, bu konuda daha önce yapılmıs çalısmalarla paralellikler içerdigi görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This is a definitive and qualitative research for the purpose of defining the psychosocial problems of the patients with diagnosis of medical abortus and after perinatal loss. The survey was carried on pregnant women with medical abortus in the Obstetrics and Gynecology Department of International Hospital, from February to September 2006. Pregnant women were interviewed in their room in a silent and calm environment, and the interviews were recorded manually. Descriptive Information Form and Semi-structured Questionnaire were filled by the method of oral interview. 11 patients were interviewed. According to the results of the survey; Average age of the patients was 30.54 (+/- 5.26), average number past gestations 2.27 (+/- 1.19), average number of their living children was 0.64 (+/- 0.7), average age of gestation was 18.36 weeks (+/- 7.57). All of the patients had problems during their pregnancy due to fetal causes and were shocked when the first learned about the diagnosis. Patients said that the support of their spouses and families were continuing positively, but although they were sympathetic with the support of their social environment, they were not wishing that the matter would be discussed in the long term. In most cases the fetuses were sent to genetic examination, and in two cases the families have buried them without informing the patients. The patients questioned on this fact, told about their view that their families had chosen that way in order to prevent further grief. Most of the patients were concerned for their future gestations and worried about experiencing same things and about any negative results from genetic examination report. It was observed that all the patients received information on the processes in advance and that after the genetic examination the physicians had contacted their patients once more and planned for any future recourses for counseling. xii Patients were satisfied by the service they received during their stay in the hospital and the medical workers had created positive impressions on them during every process. Interviews with three of the patients were done in the Obstetrics and Gynecology Department. The reason of this situation was investigated and it was observed that the hospital was experiencing a general insufficiency of rooms and the management had to put the patients in the Department unit. But the patients were carefully put to the rooms away from the infant room. At the time of interview, the board of Nursing Instructions was not removed from the room but the patients were not expressing any discomfort with this. After being informed about the diagnosis, the patients were expecting understanding from everybody around them and especially from their husband and medical staff. The support of social environment had a positive contribution and patients found it satisfactory and didn?t talk about any further opinions. Patients? concerns about the therapy were diminished with the information provided but they were still more worried about their future gestations. Patients said they had not opted to see the dead baby because they were afraid of it to be embedded permanently in their memory. Families also, were guiding the medical staff in the same way in order to prevent further grief of the mother by seeing the dead baby. Generally the patients were not experiencing any problem with the attitude of medical staff but only one patient told about how indifferent the physician was when declaring her the diagnosis and attributed this indifference to the frequency of this kind of incidents. But this was the patient?s private physician unrelated to the institution. The nurses providing care to the patients were emphatic, understanding, supportive to the patients to express their feelings, and striving to satisfy the needs of the family for care. Only one patient told about the ambiguity in the attitudes of the staff. That ambiguity was attributed to the fact that the patient was also a personnel of the institution and that her colleagues were more distressed then ever. All the data were in parallel with previous studies on the same subject.