The role of leader, organizational structure and culture on the success of agricultural development cooperatives: The grounded theory study
Kooperatif liderlerinin, organizasyon yapısının ve organizasyon kültürünün tarımsal kalkınma kooperatifleri üzerindeki rolü: Gömülü kuram çalışması
- Tez No: 797749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, İşletme, Public Administration, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Tarımsal kalkınma kooperatiflerinin ekonomilerin gelişmesindeki ve sürdürülebilirlik konusundaki hayati rolü göz önüne alındığında, bu çalışmada kooperatiflerdeki başarının arkasındaki itici güçler üç boyutta ele alınmıştır: kooperatifin başkanı, organizasyon kültürü ve organizasyon yapısı. Bu çalışmanın amacı; kooperatiflerin başarısı için yeni bir model oluşturmak ve bunu yaparken başkanların rolü, organizasyon kültürü ve yapısı boyutları üzerine yoğunlaşarak, kooperatifleri karşılaştırmaktır. Çalışmada nitel bir araştırma yöntemi olan“Gömülü Kuram (Grounded Theory)”uygulanmıştır. Toplam on sekiz görüşme yapılmış ve çalışmaya on kooperatif katılmıştır. Katılımcıların açıklamalarının karşılaştırmalı analizi sonrası, kooperatiflerin etkin olmasında başkanın anahtar role sahip olduğu tespit edilmiştir. Başarılı ve umut vaat eden olarak tanımlanan kooperatiflerde hem klan hem de hiyerarşi kültürünün baskın olduğu görülmüş; bu nedenle bu araştırmada ele alınan kültür türü açısından başarı ile örgütsel kültür türü arasında önemli bir ilişki tespit edilememiştir. Kooperatiflerdeki yapısal farklılıkların üyelerin bağlılığını etkilediği görülmüştür. Yapılan analizde; kooperatifin başarısı için öncelikle kooperatif başkanının bir vizyonunun olması, iyi tanınması ve güçlü bir hizmet etme arzusuna sahip olma gerekliliği ortaya çıkmıştır. İkinci olarak, kırsal alanlarda eğitim seviyeleri düşük olduğu için başkanın yönetim becerileri komiteler tarafından desteklenmesi; bunun için de denetim komitesi, danışma konseyi ve üye konseyi yapılarının oluşturulması gerekliliği çıkmıştır. Bu yapı aynı zamanda üyelerin katılımını sağlayacak ve temel eksiklik olarak tespit edilen profesyonel destek ihtiyacını karşılayacaktır. Önerilen modelin en üstünde ise, kooperatif hareketinin hedefli politikalarla desteklenmesi belirtilmiştir. Eğitim ile farkındalık yaratmak, kooperatiflerin bağımsızlığını sağlamak ve kooperatifler arasında birleşmeyi teşvik ederek kooperatiflerin ölçek ekonomisini artırmak anahtar bileşenlerdir. Bu üç katmanlı modelin uygulanması, kooperatiflerin Türkiye'deki varlığını güçlendirecek ve kooperatiflerin ekonomik kalkınmaya anlamlı katkı sağlamalarının önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Considering the vital role of agricultural development cooperatives in the development of economies and sustainability issues, this study emphasizes the drivers behind the success of cooperatives under three dimensions: cooperative's president, organizational culture, and structure. The study aims to compare cooperatives by concentrating on the role of the president, organizational culture, and structure to create a new model for their success. A qualitative research method, Grounded Theory has been applied to address the need for a model for the success of the cooperatives. In total, eighteen interviews were conducted and ten cooperatives participated in the study. Participants' statements and comparative analysis revealed that the president has the key role in cooperative's effectiveness. Both clan and hierarchy cultures were dominant in the successful and promising cooperatives, therefore in terms of the organizational culture model studied in this research, the relationship between the success and the type of organizational culture could not be observed. It was found that structural differences in cooperatives impact the members' commitment. In-depth analysis unveiled that for the cooperative's success; first, the cooperative president should have a vision, should be well-recognized, and should have a strong desire to serve. Secondly, since education levels are low in rural areas, president managerial skills should be supported by committees; audit committee, advisory council, and member council are recommended to be established. This structure will also enable members' participation and fulfill the need for professional support, which is identified as the key drawback. At the top of the recommended model, targeted policies are underlined for the support of the cooperative movement. Training programs to raise awareness, ensuring the independence of cooperatives, and increasing the economic scale of cooperatives by encouraging consolidation will be the key components. The application of this three-layered model will strengthen the cooperatives' presence in Turkey and will pave the way for cooperatives to have a meaningful contribution to economic development.