Geniş spektrumlu beta laktamaz bulunan salmonella typhimurium suşlarında konjugasyonla plazmid aktarımı
Transfer of plasmid by conjugation in salmonella typhimurium strains which have exented broadspectrum beta lactamases
  1. Tez No: 79775
  2. Yazar: SERDAR SUSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ANĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Dışkı örneklerinden izole edilen GSBL üreten toplam altı S.typhimurium susunun tümü ampisilin, sulbaktam+ampisilin, seftriakson, sefuroksim, tobramisin ve gentamisine dirençli iken; beşi sulfonamid ve kloramfenikole de; dördü netilmisin ve amikasine de; üçü sefodizim ve kanamisine de; ikisi sefotaksim, tetrasiklin ve trimetroprime de; biri seftazidim ve aztreonama da dirençli olarak saptanmıştır. Akridin oranj testi ile tüm verici S.typhimurium suşlarındaki antibiyotik direncinin plazmid kaynaklı olabileceği belirlenmiştir. Deneyler sonucunda sefuroksim ve seftriaksona dirençli, nalidiksik aside duyarlı verici S.typhimurium susulan ile nalidiksik aside dirençli ve diğer antibiyotiklere duyarlı alıcı E.coli K-12 nalr susu ile konjugasyon yapılmıştır. Bu deneyler sonucunda elde edilen transkonjugantların tümünün seftriaksona, dördünün de sefuroksime dirençli olduğu gözlen miştir. Elde edilen transkonjugant suşlara yapılan plazmid profil analizle rinin, verici suşların plazmid profil analizleriyle karşılaştırılması sonucunda iki verici sustan 36 MDa'luk, ikisinden 43 MDa'luk,diğerlerinden 45 ve 52 MDa'luk plazmidlerin konjugasyonla aktarıldığı saptanmıştır. 23
Özet (Çeviri)
SUMMARY Of six ESBL producer S.typhimurium strains which were isolated from feces samples, all of them were resistant to ampicillin, sulbactam+ampicillin, cefuroxime, ceftriaxone, tobramycin and gentamicin; five were also resistant to sulphonamide and chloramphenicol; four were also resistant to netilmicin and amikacin; three were also resistant to cefodizime and kanamycine; two were also resistant to cefotaxime, tetracycline and trimethoprim and one of them was also resistant to ceftazidime and aztreonam. By the acridine orange test, it was determined that antibiotic resistance in all the donor S.typhimurium strains could be originated by plasmid. At the end of tests; donor S.typhimurium strains resistant to cefuroxime and ceftriaxone and sensitive to nalidixic acid and the recipient E.coli K-12 nalr strain that is resistant to nalidixic acid and sensitive to other chemotherapeutics were conjugated. As a result; it was observed that all of the transconjugant strains were resistant to ceftriaxone and four of them were resistant to cefuroxime. As the plasmid profile analysis of donor strains were compared with plasmid profile analysis of the obtained transconjugant strains, it was determined that 36 MDa plasmids from two donor strains, 43 MDa plasmids from another two donor strains, 45 MDa and 52 MDa plasmids from others were transferred by conjugation. 24